لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

سفر  رئیس‌جمهوری آمریکا به اسرائیل تحت تاثیر انفجار در بیمارستان غزه آغاز شد


آرشیو
آرشیو

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه ۲۶ مهر، وارد تل آویو در اسرائیل شد. آرش سیگارچی خبرنگار اعزامی صدای آمریکا به تل آویو می گوید که این سفر تحت تاثیر انفجار در بیمارستانی در غزه قرار گرفته که صدها کشته برجای گذاشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، در فرودگاه بن گوریون تل آویو از آقای بایدن استقبال کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در تل‌آویو، گفته بود که آقای بایدن روز چهارشنبه ۲۶ مهر، به اسرائیل سفر می‌کند تا ضمن تاکید بر همبستگی ایالات متحده و تعهد آهنینش نسبت به امنیت این کشور، مجددا به طور شفاف به هر بازیگر، دولت یا غیردولتی که بخواهد از این بحران برای حمله به اسرائیل سوء استفاده کند، پیام بدهد که در تصمیم خود به طور جدی، تجدیدنظر کند.

به گفته او، «جو بایدن به اسرائیل می‌آید تا با تاکید دوباره بر حق و وظیفه اسرائیل در دفاع از مردم خود در برابر حماس و سایر تروریست‌ها، نیازهای این کشور برای دفاع از مردمش را بررسی و با همکاری کنگره این نیازها را برآورده کند.»

به گفته آنتونی بلینکن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفر روز چهارشنبه خود به منطقه، برای آزادی گروگان‌های در بند حماس نیز رایزنی خواهد کرد و برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان غزه به گونه‌ای که حماس نتواند از این کمک‌ها سواستفاده کند، برنامه‌ریزی خواهد کرد.

او افزوده بود: ایالات متحده و اسرائیل توافق کرده‌اند که طرحی را تهیه کنند تا کمک‌های بشردوستانه کشورهای اهداکننده و سازمان‌های جهانی به غیرنظامیان غزه در اسرع وقت به مردم غزه برسد، بدون آنکه حماس بتواند این کمک‌ها را مصادره، نابود یا از توزیع آنها جلوگیری کند.

قرار بود که آقای بایدن پس از سفر به اسراییل و دیدار با مقام های آن کشور به اردن برود تا در نشستی با پادشاه آن کشور، رئیس‌ جمهوری مصر و رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطینی شرکت کند. اما سفر او به اردن و همچنین برگزاری این نشست، پس از انفجار بیمارستان «الاهلی» در غزه که صدها کشته برجای گذاشته است، لغو شد.

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن، در تلویزیون دولتی این کشور گفت: «در حال حاضر، صحبت درباره چیزی جز توقف جنگ فایده ای ندارد».

در همین حال، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که لغو سفر اردن تصمیمی «دو جانبه» بوده است.

در این ارتباط، جو بایدن روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای با ابراز خشم از «انفجار» در بیمارستان الاهلی، بر موضع ایالات متحده بر ضرورت حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌ها تاکید کرد.

او در این بیانیه گفت: «من از انفجار در بیمارستان الاهلی عرب غزه و تلفات جانی وحشتناکی که در نتیجه آن رخ داد، خشمگین و عمیقاً اندوهگین هستم. بلافاصله پس از شنیدن این خبر، با ملک عبدالله، پادشاه اردن و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، صحبت کردم.»

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد که به تیم امنیت ملی خود دستور داده است تا درباره علت دقیق این حمله تحقیق کند.

جو بایدن تاکید کرد: «موضع روشن ایالات متحده، حفاظت از جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها است و ما برای ما برای بیماران، پرسنل پزشکی و سایر بی‌گناهانی که در این فاجعه کشته یا زخمی شدند٬ سوگواری کرده و ابراز همدردی می‌کنیم.»

مقامات بهداشت حکومت گروه حماس در غزه می‌گویند در حمله اسرائیل به بیمارستان الاهلی صدها نفر کشته شدند. اما اسرائیل با رد این اتهام تاکید کرد که گروه جهاد اسلامی فلسطین مسئول این حمله بود که راکت پرتاب شده آن گروه شبه نظامی، پس از انحراف به بیمارستان اصابت کرد.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که نیروهای دفاعی اسرائیل به زودی مدارک خود را مبنی بر دست نداشتن در این انفجار منتشر خواهند کرد.

در این ارتباط به گزارش تایمز آف اسرائیل، تصاویر گرفته شده از سوی یک پهپاد نشان می دهد که بر اثر یک انفجار، آتش سوزی بزرگی در منطقه ایجاد شده اما دهانه ای وجود ندارد.

ارتش اسرائیل می گوید که حملاتش معمولاً حفره های بزرگی در زمین ایجاد می کند.

XS
SM
MD
LG