لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۸

انتقاد سناتور بلکبرن از کمک صد میلیون دلاری آمریکا به فلسطینی‌ها: به دست حماس خواهد رسید


سناتور مارشا بلکبرن
سناتور مارشا بلکبرن

مارشا بلکبرن، سناتور جمهوری‌خواه، با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به سخنان چهارشنبه ۲۸ مهر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اسرائیل مبنی بر کمک بشردوستانه صد میلیون دلاری به فلسطینی‌ها، گفت که این کمک‌ها نهایتا به دست حماس خواهد رسید.

سناتور بلکبرن روز چهارشنبه ۲۶ مهر در این بیانیه با اشاره به سفر جو بایدن به اسراییل گفت: «ما اکنون در بحبوحه سفر بایدن می‌دانیم که ایالات متحده ۱۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه برای فلسطینی‌ها ارائه می‌کند.»

سناتور بلکبرن با انتقاد از این کمک مالی اعلام کرد: «ما می‌دانیم این کمک‌ها درست به دست حماس خواهد رفت. چند روز پیش، حماس کمک‌های بشردوستانه - از جمله سوخت و تجهیزات پزشکی - را از سازمان ملل به سرقت برد.»

او تاکید کرد: «ما نباید دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی را برای پشتیبانی از تروریست هایی بفرستیم که در حال حاضر آمریکایی‌ها را به گروگان گرفته‌اند و هرگز نباید برای حمایت از اسرائیل شرط بگذاریم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ مهر در جریان سفر به اسرائیل طی سخنانی بار دیگر ضمن محکوم کردن حملات حماس، بر حمایت تزلزل‌ناپذیر آمریکا از اسرائیل تاکید کرد. او همچنین با ابراز تاسف عمیق از انفجار بیمارستان غزه، عامل آن را «موشک‌های یک گروه تروریستی» دانست و همزمان از موافقت خود با ارسال ۱۰۰ میلیون کمک بشردوستانه برای کمک به مردم غزه و کرانه باختری خبر داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده تصریح کرد بخش عمده‌ای از فلسطینیان حماس نیستند و حماس نماینده فلسطینیان نیست. او خاطرنشان کرد حماس از فلسطینیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند و مراکز عملیاتی و اسلحه‌ها و تونل‌های مواصلاتی خود را در مناطق مسکونی قرار داده است.

جو بایدن گفت از تلفات عظیم در بیمارستان غزه «متاسف شدم.»

به گفته رئیس جمهوری آمریکا، این تلفات عظیم به دلیل اشتباه ناشی از شلیک راکت توسط «یک گروه تروریستی در غزه» رخ داده است.

او گفت ایالات متحده محافظت از جان غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها را حمایت می‌کند.

جو بایدن با اشاره به نیاز مردم غزه به آب، دارو، غذا، و سرپناه، گفت از دولت اسرائیل خواسته است با ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه موافقت کند و اسرائیل نیز با ارسال کمک‌ها از مصر به غزه موافقت کرده است.

جو بایدن هشدار داد اگر حماس این کمک‌ها را بدزدد، بار دیگر نشان خواهد داد هیچ اهمیتی به رفاه فلسطینیان نمی‌دهد و ساکنان غزه با توقف ارسال کمک‌ها از سوی جامعه بین‌المللی روبرو خواهند شد.

به دنبال حمله تروریستی حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر، مقامات ارشد دولت بایدن از جمله شخص رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن محکوم کردن حمله تروریستی حماس اعلام کرده‌اند دولت اسرائیل نه تنها حق بلکه وظیفه دارد از شهروندان خود دفاع کند و در این راستا ایالات متحده در کنار دولت و مردم اسرائیل ایستاده است.

XS
SM
MD
LG