لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۹

پمپئو در نشست سنا: مردم ایران از توسعه طلبی‌های خامنه‌ای و قاسم سلیمانی راضی نیستند


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی سنا - ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در جلسه کمیته روابط خارجی سنا - ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸

وزیر خارجه ایالات متحده عصر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن در نشستی در سنا گفت مشکلاتی که مردم ایران امروز با آنها روبرو هستند، به تصمیمی که در نهایت باید بگیرند منتهی خواهد شد.

مایک پمپئو که برای تشریح راهبرد دولت آمریکا در حوزه سیاست خارجی در جلسه کمیته روابط خارجی سنا شرکت کرده بود، در پاسخ به پرسش سناتور جمهوریخواه «جیمز ریش» نکاتی را درباره سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی و مسائل داخل ایران بیان کرد.

سناتور ریش با بیان این که مشکلات داخلی مردم ایران از موارد نگرانی این کمیته است، از پمپئو خواست توضیح دهد در ایران چه می‌گذرد، چرا که حکومت [ایران] می‌خواهد آن را به گردن آمریکا بیاندازد.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ گفت، چالش‌های اقتصادی بی‌شماری امروز در ایران وجود دارد که با توجه به سیاست‌های حکومت، ساختار اقتصادی آن کشور به روشنی نمی‌تواند پاسخگوی آنها باشد.

پمپئو در توضیح گفت، سیاست رژیم ایران برای دامن زدن به ترور از طریق حزب الله لبنان، شبه نظامیان شیعه در عراق و در یمن، سوء قصد در خارج و حمایت از بشار اسد، هزینه‌بر و گران است.

وی افزود، فکر می‌کنم مردم ایران در حال درک این مهم هستند که این مدل الگویی نیست که آنها می‌خواهند و توسعه‌طلبی مطلوب قاسم سلیمانی و رهبر چیزی نیست که آنها به دنبال آن باشند.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد، به نظرم ما داریم تبعات اقتصادی این سیاست‌ها را می‌بینیم، ضمن این که بالا رفتن شناخت مردم از حکومت، به تصمیم اساسی که مردم ایران در نهایت باید بگیرند منتهی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد، افراد مختلف کم کم دارند به یک درک مشترک می‌رسند که برای کاهش تهدید هسته‌ای ایران و همچنین خطر رفتارهای بدخواهانه دیگر تهران چگونه می‌توان پاسخ مناسب داد.

دولت پرزیدنت ترامپ ضمن انتقاد از سیاست‌های جمهوری اسلامی و اعلام شرایط مشخصی برای تغییر رفتار آن، اعلام کرده است دنبال تغییر رژیم نیست، اما از خواسته‌های مردم ایران حمایت می‌کند.

مایک پمپئو یکشنبه گذشته نیز در دیدار با جمعی از آمریکایی های ایرانی تبار در کالیفرنیا، خطاب به مردم ایران گفت ایالات متحده صدای شما را می شنود، از شما حمایت می کند، و با شماست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG