لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۰

مایک پمپئو پس از تحریم‌های جدید: ذره‌ای در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی عقب نمی‌نشینیم


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا پس از اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران در پیامی گفت: «با اعلام تحریم‌های امروز علیه برنامه اتمی رژیم و دانشمندان سابق برنامه تسلیحاتی اتمی، کمپین فشارحداکثری بر ایران را ادامه می‌دهیم.»

آقای پمپئو که روز جمعه دوم فروردین به سفر خود به سه کشور در خاورمیانه پایان داد، گفت:‌«ما ذره‌ای در تلاش خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به ساخت و گسترش تسلیحات کشتار جمعی و دیگر فعالیت‌های غیرقانونی‌اش،‌ عقب نمی‌نشینیم.»

در‌ آخرین اعلام رسمی از سوی وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری آمریکا، ۳۱ شخصیت حقیقی و حقوقی ایران به فهرست تحریم‌ها اضافه شده‌اند.

۱۴ شخص حقیقی و ۱۷ شخصیت حقوقی، مرتبط با مجموعه «سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی» به دلیل دست داشتن در برنامه اتمی جمهوری اسلامی، تحریم‌ شدند.

محسن فخری‌زاده، که تا پیش از سال ۲۰۰۴ مسئول برنامه اتمی ایران بود ، در سال ۲۰۱۱ مجموعه‌ «سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی» را راه انداخت. محسن فخری‌زاده از اعضای اصلی این سازمان است. شمار کارکنان سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر است. این سازمان در سال ۲۰۱۴ در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

در بیانیه منتشر شده وزارت خارجه آمریکا آمده است: «طبق اسنادی که اخیرا فاش شد، نکاتی دیگر از برنامه اتمی ایران مورد توجه قرار گرفت که تاکنون در مورد آن جوابی داده نشده است.»

این بیانیه می‌گوید: «فعالیت‌های سازمان پژوهش و نوآوری‌های دفاعی از راه‌های مختلف و توسط شرکت‌های صوری، تحقیقات مرتبط با فعالیت‌‌ اتمی را دنبال کرده و از همین رو تحریم‌های بیشتری صورت می‌گیرد.»

همچنین این بیانیه افزوده است:‌‌ «فعالیت‌های امروز ما نشان می‌دهد چقدر توافق جامع اقدام مشترک (برجام) نقایص اساسی داشته و آمریکا با خروج از این پیمان،‌تصمیم درستی گرفت.»

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه گفت: «تمامی اشخاصی که به هر شکلی با برنامه گسترش تسلیحاتی ایران در تماس هستند - از دانشمندان گرفته تا کارشناسان و ماموران تهیه و خرید، باید آگاه باشند در جریان همکاری با برنامه اتمی ایران، زیر چه خطری قرار می‌گیرند.»

این بیانیه همچنین هشدار داده «نسل جدید کارشناسان ایرانی دو راه دارند:‌ یا برنامه اتمی را رها کنند و یا این که در خطر تحریم شدن قرار بگیرند» و افزوده است:‌«کارشناسان فنی ایران نباید استعداد خود را با حمایت از برنامه گسترش تسلیحاتی کشتار جمعی ایران هدر دهند.»

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی

ایالات متحده می‌‌گوید که توافق هسته‌ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. پرزیدنت ترامپ در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته دستور بازگشت تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می‌دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

در ماه‌های گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG