لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

پمپئو: هدف آمریکا و متحدانش این است که جمهوری اسلامی را وادار به تغییر رفتار کند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد که هدف دولت آمریکا و متحدان آن این است که رژیم جمهوری اسلامی را وادار کنند رفتار خود را تغییر دهد و مانند یک کشور عادی در جهان رفتار کند.

وزیر خارجه آمریکا که در جریان سفر به خاورمیانه در اسرائیل به سر می‌برد، روز پنجشنبه یکم فروردین در گفت و گو با خبرنگار العربیه، ضمن اعلام این مطلب گفت اطمینان دارد ائتلافی که ایالات متحده – با متحدانش در کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل- ساخته است جهان را نسبت به تهدید جمهوری اسلامی ایران آگاه کرده و حکومت ایران را وادار کند طوری که مردمش شایسته آن هستند، رفتار کند.

او همچنین درباره احتمال قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی توسط وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت آمریکا همواره گروه‌های مختلف را از این نظر بررسی می کند، اما به طور کلی هدف در مورد ایران این است که حکومت آن وادار به تغییر رفتار شود.

آقای پمپئو اضافه کرد: «مردم ایران نمی‌خواهند ثروت آنها صرف حمایت از حماس، حزب الله و حوثی‌ها شود. مردم ایران نمی‌خواهند که حکومت آنها افراد را در اروپا ترور کند. همه اقدامات ما، چه از نظر اعمال تحریم و چه اقدامات دیگر، با این هدف است که حکومت ایران را وادار به کاری کنیم که مردمش می خواهد.»

آقای پمپئو که قرار است به لبنان سفر کند تاکید کرد که وضعیت کشور لبنان تا هنگامی که گروه تروریستی مانند حزب الله در دولت نقش دارد، بهبود نخواهد یافت.

او توضیح داد که کشور لبنان می‌تواند به دوران اقتصادی موفق خود بازگردد، اما نه تا هنگامی که یک گروه تروریستی بخشی از دولت را تشکیل می‌دهد و موشک ها را به سمت اسرائیل نشانه می‌رود.

او در مورد روند مذاکرات صلح یمن نیز گفت که مشکل این است که حوثی‌ها به تعهد خود در مورد خروج از بندر حدیده که در مذاکرات استکهلم متعهد شدند، به طور کامل عمل نکردند. او ابراز امیدواری کرد که فشارها بر جمهوری اسلامی برای توقف حمایت از حوثی‌ها کارساز شده و در ادامه این گروه قانع شوند که به میز مذاکره برگردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG