لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

بیانیه کاخ سفید درباره بازگشت تحریم علیه ایران چه می گوید | تحریم‌های جدید + ادامه معافیت غذا و دارو


دولت ایالات متحده روز جمعه دور دوم تحریم‌های خود را علیه ایران، که پس از اجرای برجام در دولت پیشین لغو شده بود، اعلام کرد. کاخ سفید در بیانیه ای، ضمن اشاره به تحریم های بازگردانده شده، از افزایش تحریم ها و همچنین ادامه معافیت تجارت دارو و غذا با ایران خبر داده است.

در بیانیه روز جمعه کاخ سفید تاکید شده است که همه تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، که بعد از توافق سه سال پیش تعلیق شده بودند، باز می گردند.

بیانیه کاخ سفید تاکید دارد که این سخت ترین تحریم هایی است که علیه جمهوری اسلامی اعمال شده است.

در بخشی از این بیانیه به جزئیات تحریم ها اشاره شده و آمده است: تحریم ها بخش های زیادی از اقتصاد ایران از جمله انرژی شامل نفت و گاز و پتروشیمی، داد و ستد و گروه های مالی را در بر می گیرد.

در این بیانیه آمده، ۷۰۰ نفر، نهاد و شرکت دوباره به لیست تحریم باز می گردند. ۴۰۰ نفر یا شرکت هایی بودند که قبلا از تحریم تعلیق شده بودند و ۳۰۰ فرد یا شرکت جدید در تحریم های جدید به لیست اضافه شده اند.

در این بیانیه تاکید شده که بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایران به لیست اضافه شده اند.

مثل بیانیه های قبلی درباره تحریم ایران، کاخ سفید باز تاکید دارد که دارو، غذا، محصولات کشاورزی و تجهیزات پزشکی همچنان از تحریم معاف هستند و تجارت آنها مانند گذشته ادامه خواهد داشت.

وزیر خارجه آمریکا هم در توئیتی تصریح کرد، اقدامات امروز ما رژیم جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد، نه مردم ایران را که شدیدا در این رژیم متحمل رنج شده‌اند.

مایک پمپئو در ادامه اضافه کرد که به همین دلیل است ما معافیت‌های بشردوستانه زیادی را - در حوزه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، در نظر گرفته و خواهیم گرفت.

کاخ سفید در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده است با این تحریم ها، منابع مالی رژیم برای حمایت از گروه های تروریستی قطع شود. همچنین ایران برنامه موشکی خود را متوقف کند.

در بخش پایانی بیانیه کاخ سفید آمده که ناقضان حقوق بشر و عوامل سرکوب مردم در ایران نیز تاکنون تحریم شده اند و این تحریم ها همچنان ادامه خواهد داشت.

در این بیانیه همچنین به شرکت ها و موسسات و دیگر کشورها هشدار داده شده است که اگر تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی را رعایت نکنند، باید منتظر عواقب آن باشند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا که ۱۴ آبان اجرایی می‌شوند، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کشتیرانی، و نظام بانکی ایران را هدف می‌گیرد.

ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت از برجام خارج شد و تحریم‌هایی که پس از آن لغو شده بودند، پس از ۹۰ و ۱۸۰ روز بازگشتند.

پیشتر، وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و مذاکره برای رسیدن به توافق جدید اعلام کرد. توقف حمایت تهران از تروریسم، پایان دخالت نظامی در سوریه، و توقف برنامه موشکی بالیستیک ایران، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های آمریکاست.

رئیس جمهوری ایالات متحده و کاخ سفید هم در توئیتر، با انتشار تصویر پرزیدنت ترامپ، از بازگشت همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر دادند.

دور اول تحریم‌های آمریکا، که ۱۵ مرداد ماه بازگردانده شدند، دسترسی ایران به دلار، فلزات گرانبها، فولاد و آلومینیوم، و صنعت خودروسازی را شامل می‌شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG