لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

کمیته روابط خارجی به «مایک پمپئو» به عنوان وزیر خارجه آمریکا رای مثبت داد


اکثریت کمیته روابط خارجی به صلاحیت «مایک پمپئو» به عنوان وزیر خارجه جدید ایالت متحده رای مثبت دادند تا بعد از این، با رای صحن سنا، وی به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا آغاز به کار کند.

اعضای کمیته روابط خارجی سنا از ساعت پنج عصر دوشنبه به وقت واشنگتن بررسی صلاحیت مایک پمپئو گزینه پیشنهادی پرزیدنت ترامپ برای تصدی وزارت خارجه ایالات متحده را آغاز کردند. در رای گیری این کمیته همه یازده جمهوریخواه رای مثبت دادند و ۹ دموکرات رای منفی دادند.

پیشتر رند پال سناتور جمهوریخواه کنتاکی گفته بود كه به مایک پمپئو راى مخالف خواهد داد اما آقای پال دوشنبه عصر گفت كه نظرش عوض شده است و به پمپئو رای می دهد و به این ترتیب روند انتخاب آقای پمپئو تسهیل شد.

براساس قوانین، بعد از رای اکثریت در کمیته، آقای پمپئو با نظر مثبت کمیته روابط خارجی به صحن علنی سنا برای رای گیری نهایی معرفی می شود که پیش بینی می شود با رای اکثریت، آقای پمپئو به عنوان وزیر خارجه رسما معرفی می شود.

صلاحیت وزرای پیشنهادی و دیگر مقام‌های ارشد دولت ایالات متحده باید توسط نمایندگان سنا تایید شود. این روند ابتدا در کمیته‌های مرتبط آغاز و سپس در صحن سنا رأی گیری نهایی برگزار می‌شود.

با تایید کمیته روابط خارجی، پمپئو مشکلی برای کسب رای صحن سنا نخواهد داشت چون از ۱۰۰ نماینده سنا ۵۱ نفر جمهوریخواه، ۴۷ نفر دموکرات، و دو نفر مستقل هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده ۲۲ اسفند ماه با انتشار توئیتی از برکناری رکس تیلرسون از مقام وزارت خارجه و انتخاب مایک پمپئو رئیس کنونی سازمان سیا به عنوان جانشین او خبر داد.

این خبر واکنش‌های گسترده و متفاوتی را به دنبال داشت و یک روز بعد، سناتور رند پال عضو ارشد جمهوریخواه کمیته رسما اعلام کرد مخالف نامزدی مایک پمپئو برای کسب مقام وزارت خارجه است.

نشست کمیته روابط خارجی برای بررسی صلاحیت پمپئو ۵۴ ساله پنجشنبه گذشته برگزار شد و اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته نقطه نظرات او را در حوزه‌های مختلف سیاست خارجی جویا شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG