لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

پمپئو: امیدواریم بازیگران ناسازگاری چون ایران و روسیه، راه سازنده اختیار کنند


مایک پمپئو در جریان سفر خود به کشورهای خاورمیانه، با رسانه‌ها گفت‌وگوهایی انجام داد و به مسائل مرتبط با ایران، سوریه، عربستان سعودی و کره شمالی پرداخت.

وزیر خارجه ایالات متحده در مصر و در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، گفت آمریکا مشتاق تشکیل ائتلافی بزرگ علیه ایران است.

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با چند رسانه‌ دیگر از جمله تلویزیون دولتی مصر گفت‌وگو کرد. بخش‌هایی از این گفت‌وگوها و بر اساس اطلاع‌رسانی دفتر وزیر خارجه، در این گزارش جمع‌آوری شده است.

آقای پمپئو در مورد مذاکره با حاکمان مصر و در حالی که آقای السیسی، رئیس جمهوری این کشور مدعی شده که در مصر «زندانی سیاسی وجود ندارد» گفت: « ما گفت‌وگوهای موفقی در مورد شماری از مسائل داشتیم و حقوق بشر همواره یکی از مسائل مورد مباحثه است. ما طبق ارزش‌های آمریکایی، از همه می‌خواهیم شهروندان خود را مورد احترام قرار دهند و صیانت آن‌ها را حفظ کنند و البته حاکمیت قانون را محترم بشمارند. این شامل شهروندان آمریکایی هم که در حال سفر به کشورهای دیگر هستند می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین به آخرین وضعیت «پل ویلان» که در روسیه و به اتهام «جاسوسی» دستگیر شده گفت: « به دلایلی نمی‌توانم جزئیات بیشتری نسبت به چیزی که از قبل گفته شده بدهم ولی به تمامی مردم اطمینان می‌دهم دولت پرزیدنت ترامپ از هر راهی برای حفظ حقوق شهروندان آمریکایی تلاش می‌کند.»

وضعیت بازیگران در سوریه

مایک پمپئو برای توضیح بیشتر مواضع خود که گفته بود به دنبال راه حلی سیاسی در سوریه است و با بشار اسد در این حاکمیت چه می‌شود کرد، گفت:‌« ما امیدواریم بازیگران ناسازگار منطقه مثل ایران و روسیه و رژیم حاکم سوریه تصمیم بگیرند به میز مذاکره بیایند تا راه‌های پس از پایان جنگ داخلی سوریه بررسی شود. خیلی دشوار است. با شش میلیون آواره و شمار زیادی از کسانی که خسارت‌های زیادی دیده‌اند، هنوز حاکمیت سوریه اراده‌ای برای گفت‌وگوهای سیاسی نشان نداده است. ما تمامی امکانات ممکن را روی میز گذاشته‌ایم.»

وزیر خارجه ایالات متحده با توجه به مواضع قبلی سران آمریکا که خواستار کنار رفتن بشار اسد از قدرت بودند و این که آیا این موضع تغییر کرده یا نه، گفت: «در نهایت این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند چه کسی رهبری کشورشان را برعهده می‌گیرد. روند سیاسی که ما از آن حمایت می‌کنیم، ابزاری برای دادن قدرت به شهروندان در سوریه است.»

تعیین و تکلیف نیروهای وابسته به ایران در سوریه

آقای پمپئو و با اشاره به سخنانش در مصر که گفته بود «باید تمامی نیروهای مرتبط با ایران از سوریه خارج شوند» و این که چطور آن را دنبال خواهد کرد، گفت: «این بخشی از ماموریت بزرگتری است که ایالات متحده عهده‌دار شده است. ما اقدامات مخرب جمهوری اسلامی ایران و نیروهای انقلابی‌اش درون ایران را عامل بی‌ثباتی اقتصادی در منطقه می‌دانیم و می‌خواهیم اطمینان پیدا کنیم که بی‌ثباتی در سوریه از سوی ایران ادامه پیدا نمی‌کند. ما از تمامی قدرت ایالات متحده استفاده می‌کنیم که به چنین دستاوردی برسیم. ولی شکی نیست که جمهوری اسلامی هزینه سنگینی را به ملت ایران تحمیل می‌کند؛ از راه کمک به حزب‌الله لبنان، حمایت از شبه‌نظامیان شیعه در عراق یا حوثی‌ها در یمن به دنبال ایجاد بی‌ثباتی هستند.»

وزیر خارجه ایالات متحده در مورد قدم‌های بعدی در مورد جمهوری اسلامی ایران گفت: «ما یک ائتلاف جهانی تشکیل خواهیم داد. در جریان کنفرانس ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن ماه) شماری از کشورها از آفریقا گرفته تا اروپا، نیمکره غربی و دیگر کشورها همگام شده تا خاورمیانه‌ای با ثبات ایجاد کنیم که جلوی بی‌ثباتی‌های ایران را بگیرد. این بخش بزرگی از برنامه است و ما مشتاق اجرای آن هستیم.»

عربستان؛ همکاری‌های استراتژیک و قتل خاشقجی

مایک پمپئو در پاسخ به این پرسش که عربستان سعودی برای ائتلاف علیه جمهوری اسلامی ایران مهم است ولی در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی باید پاسخگو باشد، گفت: «بگذارید تصریح کنم که دولت آمریکا مستقیم و صریح گفته این پرونده قتل کاری شنیع و اقدامی تبهکارانه است و ما تلاش می‌کنیم تمامی مقصرها معرفی و تحت رسیدگی قرار گیرند. ما بر این موضع اصرار داریم و آن را دنبال می‌کنیم. حتی چند شخص حقیقی را هم در این مورد تحریم کرده‌ایم.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «ولی بخشی از سفر فعلی من به خاورمیانه از جمله عربستان سعودی هدفش همکاری با متحدان برای امنیت بیشتر آمریکا است. این بخشی از همکاری استراتژیک و مهم برای نابودسازی ریشه تروریسم از منطقه و آمریکا است. ما ولی اطمینان حاصل می‌‌کنیم تمامی کسانی که در قتل خاشقجی دست داشته‌اند، مسئول نگه داشته شوند.»

کره شمالی

آقای پمپئو در مورد وضعیت مذاکرات با کره شمالی گفت: «همین که کره شمالی هنوز به تمامی توقف‌های خود وفادار مانده خود پیشرفت خوبی است. ولی مذاکرات ما با کره شمالی در حال پیشرفت است و هدف نهایی ما، حفظ امنیت آمریکا و پایین آوردن خطری است که از سوی کره شمالی داریم. توقف ساخت و آزمایش موشک و حرکت به سمت شبه جزیره کره عاری از سلاح اتمی، برنامه‌ای است که مشغول دنبال کردن آن هستیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۱ دی ماه و در ادامه سفر خود، راهی منامه شد و با پادشاه و دیگر مقامات بلندپایه بحرین دیدار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG