لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۷

وزیر خارجه آمریکا «غصب قدرت» در ونزوئلا توسط «مادورو» را محکوم کرد


آقای پمپئو که در سفر خاورمیانه به سر می برد، در این باره موضع گرفت.
آقای پمپئو که در سفر خاورمیانه به سر می برد، در این باره موضع گرفت.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا آن‌چه «غصب قدرت در ونزوئلا از سوی نیکلاس مادورو» خواند را محکوم کرد.

آقای مادورو روز پنجشنبه ۲۰ دی ماه و با ادای سوگند، دور دوم ریاست جمهوری خود را شروع کرد. این در حالی است که پارلمان این کشور، حکومت او را «نامشروع» نامیده است.

به گزارش خبرگزای رویترز، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، دور دوم ریاست جمهوری خود را در حالی آغاز کرد که گروه لیما - متشکل از ۱۲ کشور آمریکای لاتین و کانادا - گفته بودند مادورو را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسند.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر این موضع گروه لیما را تحسین کرده بود.

پارلمان جدید ونزوئلا هم در ادامه نامشروع خواندن دور دوم ریاست جمهوری مادورو، از ارتش این کشور خواسته بود اقدام کرده و «دموکراسی را به کشور بازگردانند.»

نیکلاس مادورو و با انزوای ونزوئلا و یک بحران اقتصادی مواجه است که شرایط انسانی در این کشور را وخیم‌تر کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر و در آذرماه سال جاری،‌ از حضور بمب‌افکن‌های روسیه در ونزوئلا انتقاد کرده و گفته بود: «مردم روسیه و ونزوئلا باید این مساله را همان‌طور که هست، ببینند: دو دولت فاسد که پول مردم را تلف می‌کنند و در حالی که مردم در رنج هستند، آزادی‌ها را از بین می‌برند.»

نیکلاس مادورو که چند سال معاون هوگو چاوز بود، با مرگ او به مقام ریاست جمهوری رسید و وعده داد که سیاست‌های چاوز را دنبال کند. مخالفان دولت ونزوئلا سیاست‌های اقتصادی گروه‌های چپ‌گرا در نزدیک به دو دهه اخیر را عامل بحران اقتصادی می‌دانند و دولت این کشور از آمریکا و «عوامل داخلی» آن به عنوان دلیل مشکلات یاد می‌کنند.

در نتیجه بحران اقتصادی ونزوئلا، صدها هزار نفر از مردم این کشور با مهاجرت از خانه و کاشانه خود، به سایر کشورهای منطقه رفته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG