لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۶

پنتاگون گزارش تحویل سامانه دفاعی پاتریوت به عربستان را تایید نکرد


جان کربی سخنگوی پنتاگون،‌ عکس از آرشیو
جان کربی سخنگوی پنتاگون،‌ عکس از آرشیو

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد متعهد به حمایت از عربستان سعودی در مقابل تهدیدهایی است که منشاء آن در یمن است. با این حال،‌ پنتاگون گزارش‌های منتشر شده در مورد تحویل موشک‌های پاتریوت به عربستان سعودی را تایید نکرد.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه اول فروردین حاضر به تایید گزارش روزنامه وال‌استریت جورنال در مورد تحویل سامانه دفاعی به عربستان نشد ولی گفت تهدیدهایی که عربستان با آن روبرو است، جدی است.

سخنگوی پنتاگون در این مورد گفت: «من نمی‌توانم خبر تحویل این سامانه را تایید کنم. من بارها گفته‌ام ما متعهد به حمایت از عربستان سعودی برای دفاع از خود در مقابل شماری از تهدیدهای واقعی نسبت به قلمرو آن‌ها و مردم آن‌ها هستیم که منشاء آن در یمن است.»

جان کربی افزود: «با عربستان سعودی همواره در گفت‌وگو هستیم و در پی راهی برای کمک به آن‌ها برای دفاع از خود هستیم ولی در مورد آن گزارش مطبوعاتی چیزی ندارم که بگویم.»

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال حضور نیروهای خارجی استخدام شده از سوی روسیه در اوکراین گفت هنوز نشانه‌ای در این خصوص دیده نمی‌شود.

جان کربی گفت: «ما حضور نیروهای خارجی استخدام شده و یا به کار گرفته شده از سوی روسیه را در اوکراین ندیده‌ایم ولی شاهد علاقه روسیه برای چنین کاری به ویژه از خاورمیانه هستیم. خودشان اعلام کردند که از سوریه نیرو می‌خواهند.»

سخنگوی پنتاگون همچنین اعلام کرد لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا این هفته به مقر ناتو در بروکسل می‌رود تا با رئیس جمهوری آمریکا همراه شود. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا این هفته برای شرکت در نشست ویژه پیمان نظامی ناتو، سران گروه هفت و اتحادیه اروپا به این قاره می رود. هدف او از این سفر تقویت و تشدید تلاش‌ها برای متوقف کردن جنگ ولادیمیر پوتین علیه اوکراین است.

XS
SM
MD
LG