لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

پنتاگون: عراق درخواست کند، آمریکا پایگاه نظامی جدید احداث می‌کند


به گفته معاون ستاد مشترک عملیات وزارت دفاع آمریکا، نیروهای عراقی مقدمات عملیات بازپس‌گیری موصل را آغاز کرده اند.
به گفته معاون ستاد مشترک عملیات وزارت دفاع آمریکا، نیروهای عراقی مقدمات عملیات بازپس‌گیری موصل را آغاز کرده اند.

سخنگوی نیروهای مشترک عملیات علیه داعش در وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه گفت حضور تفنگداران در مناطق موسوم به "مجموعه ضد آتش" در پیکار با داعش در عراق "موقتی" است و احداث پایگاه نظامی جدید در آن کشور تنها در صورت درخواست بغداد انجام خواهد شد.

سرهنگ استیو وارن گفت "مهم‌ترین نکته آن که ما در هیچ نقطه‌ای پایگاه برقرار نمی‌کنیم، مگر زمانی که از طرف عراقی‌ها از ما برای برپا کردن اینگونه امکانات دعوت شود. مهم است که تکنیک‌ها و شیوه هایی که در گذشته مؤثر واقع شده‌اند، بیشتر به کار گرفته شوند."

این مقام ارشد پنتاگون در کنار برشمردن پیشرفت‌های دیگر در عملیات ضدداعش در موصل گفت، در چند هفته اخیر ایستگاه‌های متعدد رسانه‌ای و نمایش ویدئو در موصل، که داعش از آنها به منظور تبلیغات و وادار کردن مردم به تماشای اعدام‌ها و خشونت‌های هولناک استفاده کرده است، نابود شده‌اند."

این اظهارات آقای وارن یک روز پس آن مطرح می‌شود که معاون ستاد مشترک عملیات پنتاگون گفت، همزمان با عملیات نیروهای عراقی برای محاصره شهر موصل، وزارت دفاع آمریکا احتمال دارد به منظور حمایت از آنها پایگاه نظامی دیگری را در عراق باز گشایی کند.

دریاسالار آندرو لوییس روز چهارشنبه گفت "شرایطی ممکن است باشد که یک پایگاه دیگر ایجاد شده و یا پایگاهی قدیمی بازگشایی شود که ما بتوانیم به همان شیوه از آن بعنوان پایگاه پشتیبانی استفاده کنیم."

وی در ادامه گفت تلاش‌های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه گروه داعش، برای بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف این گروه در بخش‌هایی از عراق و سوریه پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای کسب کرده است.

آقای لوییس افزود "ائتلاف نظامی که علیه داعش می‌جنگد، از تحرک گسترده‌ای برخوردار است و مناطق وسیعی را در عراق و سوریه پس گرفته و رهبری و منابع داعش را تضعیف کرده است. بیش از ۶۰ کشور در ائتلاف شرکت دارند و بیش از ۲۰ کشور با اعزام نیرو و تجهیزات به پیکار کمک می‌کنند."

به گفته دریاسالار لوییس نیروهای عراقی شکل دهی به عملیات محاصره و بازپس‌گیری موصل را با حمایت نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از طریق هوا و دیگر اقدامات آغاز کردند. وی گفت گام‌های قابل توجهی برای نابودی رهبران داعش برداشته شده است.

این مقام ارشد پنتاگون گفت "ما به هدف گیری رهبران داعش ادامه می‌دهیم و موفقیت ما توانایی داعش را برای اداره و کنترل نیروهایشان در مناطق تضعیف کرده است و تقویت اطلاعات ما ادامه دارد. بر طبق ارزیابی ما، حملات بروکسل و پاریس نشانگر قوت داعش نیست، بلکه بازتابی از تلاش مذبوحانه آنها برای حفظ توانایی جذب افراد و در ارتباط با شکست آنها در میدان جنگ است."

نماینده کنگره: ایران در عراق پیام های ضدآمریکایی پخش می کند

از سوی دیگر تیم رایان نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، که به تازگی از عراق بازگشته، هشدار داد که ایران در عراق نقش یک نیروی بی‌ثبات کننده را ایفا می‌کند و در مصاحبه‌ای گفت، کاملا روشن است که تهران قصد دارد به یک نیروی عمده در عراق تبدیل شود.

این عضو دموکرات کنگره آمریکا با بیان این که ایرانی‌ها "حاضرند برای بی‌ثبات سازی عراق و کنترل همه چیز، پول هنگفتی خرج و منطقه را بی‌ثبات کنند،" افزود "ایران حدود ۴۵ ایستگاه و رسانه خبری در عراق را کنترل می‌کند، که همه پیام‌های ضدآمریکایی پخش می‌کنند."

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG