لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

آیا قطع کمک‌های آمریکا به پاکستان، اسلام آباد را به چین نزدیک می‌کند؟


مقامهای بلندپایه در پاکستان در باره تعلیق کمکهای امنیتی آمریکا به این کشور هشدار داده و می گویند چنان اقدامی موجب نزدیک تر شدن هر چه بیشتر اسلام آباد به پکن، رقیب عمده واشنگتن در آسیا و منطقه، خواهد شد.

به گزارش وال استریت جورنال، خرم دستگیر خان وزیر کابینه پاکستان گفته است با اقدام واشنگتن و هل دادن اسلام آباد به سوی عمده ترین دشمن آمریکا ، نه تنها همکاریها قطع می شود بلکه به جنگ با تروریسم در منطقه نیز آسیب جدی وارد خواهد شد.

چین در حال حاضر با یک برنامه بلندمدت هماهنگ کردن عرضه و تولید انرژی ، و سرمایه گذاری ۵۵ میلیادردلاری در حوزه زیرساختها درنظر دارد بخشی از این سرمایه گذاری را صرف بهبود وضعیت اقتصادی پاکستان کند. چنان اقدامی با این هدف نیز صورت می گیرد که از نفوذ هند، رقیب عمده چین در آسیا کاسته شود.

آمریکا پس از دهه ها همکاری مشارکت آمیز با پاکستان در یک چرخش ناگهانی به سوی دهلی نو رقیب منطقه ا ی چین،می خواهد بدین وسیله با نفوذ چین در آسیا مقابله کند.

سیاست دولت ترامپ در مجازات کردن اسلام آباد به خاطر نقش منفی در کشور همسایه ، افغانستان، روند دوری را شتاب بخشیده است.

واشنگتن اعلام کرده است که ۲ میلیارد دلار کمک امنیتی سالانه به پاکستان را به حال تعلیق در می آورد و پس از آنکه اسلام آباد واقعا علیه طالبان و شبکه حقانی وارد عمل شد کمکها از سرگرفته می شود.

دولت ترامپ می گوید پاکستان به مکان امن طالبان و شبکه ستیزه جوی حقانی تبدیل شده است اسلام آباد وجود هرنوع مکان امن برای ستیزه جویان درآن کشور را انکار می کند و می گوید واشنگتن درست در سالی به قطع کمکهای نظامی و امنیتی به این کشوراقدام کرده که پاکستان بیشترین تهاجم را علیه ستیزه جویان و بالاترین عملیلت ضد تروریستی را داشته است.

دولتهای چین ، ترکیه، ایران و روسیه بی درنگ و فرصت طلبانه پا به میدان گذاشتند و از پاکستان اعلام حمایت کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG