لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۷

تشدید درگیری‌ها در اتیوپی؛ هشدار آمریکا به شهروندان خود: «همین حالا» آدیس آبابا را ترک کنید


تصویری از یک تانک منهدم‌شده در کنار جاده‌ای در شرق منطقه تیگرای در شمال اتیوپی. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
تصویری از یک تانک منهدم‌شده در کنار جاده‌ای در شرق منطقه تیگرای در شمال اتیوپی. ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ با انتشار بیانیه‌ای به کارکنان غیرضروری خود در اتیوپی و خانواده‌های‌ آنها دستور داد آن کشور را ترک کنند.

در این بیانیه از شهروندان آمریکایی نیز خواسته شده به دلیل نزدیک‌شدن ستیزه‌جویان به آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی، «همین حالا» با استفاده از خطوط هواپیمایی مدنی این کشور را ترک کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «سفر به اتیوپی به دلیل منازعه مسلحانه جاری، ناایمن است... وضعیت ممکن است بیشتر تشدید شود و موجب کمبود زنجیره تامین، قطع ارتباطات، و اختلال در مسافرت شود.»

بیانیه وزارت خارجه می‌افزاید، سفارت ایالات متحده در اتیوپی فعلا برای پردازش گذرنامه‌های آمریکایی و گزارش‌های کنسولی تولد در خارج از آمریکا برای افرادی که متقاضی خروج از اتیوپی هستند، باز است. بر اساس این بیانیه، سفارت ایالات متحده همچنین می‌تواند مبلغی به عنوان قرض برای شهروندان آمریکایی خواهان ترک اتیوپی در اختیار آنها قرار دهد.

دولت اتیوپی روز سه شنبه ۱۱ آبان در سراسر این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. این در حالی است که نبرد یک ساله نیروهای دولتی با نیروهای جبهه رهایی‌بخش خلق، در منطقه تیگرای در شمال، شدت گرفته است.

دیروز جمعه ۱۴ آبان، شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار پایان دادن به خشونت و درگیری در اتیوپی و همچنین برقراری مسیرهای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور آفریقایی شد.

روز جمعه جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز ضمن ابراز نگرانی نسبت تشدید درگیری‌ها در اتیوپی، از همه طرف‌های درگیر خواست فورا به خشونت پایان دهند و بدون پیش‌شرط مذاکرات برای دستیابی به راه‌حلی پایدار را آغاز کنند.

در حال حاضر، اتیوپی با یکی از بدترین بحران‌های کمبود غذا در یک دهه اخیر دست‌وپنجه نرم می‌کند و صد‌ها هزار نفر با خطر قحطی روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG