لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۵

آمریکا خواستار پایان خشونت در منطقه تیگرای اتیوپی شده است


تعدادی از پناهجویان اهل اتیوپی که از نبردها در منطقه تیگرای گریخته اند در نزدیکی اردوگاهی در شرق سودان دیده می شوند. ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰
تعدادی از پناهجویان اهل اتیوپی که از نبردها در منطقه تیگرای گریخته اند در نزدیکی اردوگاهی در شرق سودان دیده می شوند. ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، خواستار توقف تمام درگیری‌ها در اتیوپی شده است. در همین حال ابی احمد علی، نخست وزیر اتیوپی، از پیروزی ادعایی نیروهایش در مِکله، مرکز منطقه تیگرای، تمجید کرده است.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در توییتی گفت: «امروز با نخست وزیر اتیوپی صحبت کردم و خواستار پایان کامل نبرد در تیگرای، آغاز گفت و گو و دسترسی بشردوستانه آزاد، ایمن، و بدون مانع شدم.»

با قطع خدمات مخابراتی و اینترنتی در تیگرای، تائید ادعاها درباره خشونت ها و شمار کشته ها غیرممکن است. نخست وزیر اتیوپی در ۴ نوامبر از یک حمله نظامی به دولت منطقه ای تیگرای خبر داد و گفت که این حرکت در واکنش به حمله نیروهای تیگرای به یک پایگاه نظامی فدرال انجام می گیرد.

رهبران «جبهه آزادی خلق تیگرای» به خبرگزاری رویترز گفتند که نبرد ادامه دارد و آنها ضمن سرنگون کردن یک هواپیمای اتیوپی، شهرکی را از نیروهای فدرال گرفته‌اند.

منابع دولت فدرال می‌گویند رهبران «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» همچنان فراری هستند.

مقام ها تائید نکرده‌اند که آیا حمله روز شنبه تلفاتی به همراه داشته است یا نه. آن حمله پس از اعلام یک ضرب الاجل ۷۲ ساعته به «جبهه آزادی خلق تیگرای» برای تسلیم شدن به دولت ملی انجام گرفت. «کمیته بین الملل صلیب سرخ» یادآوری کرده است که بیمارستان بزرگ «مِکله» کیسه کافی برای اجساد کشته‌شدگان ندارد. امدادگران می‌گویند بیمارستان‌های محلی با کمبود اقلام پزشکی لازم برای درمان مجروحان روبرو هستند.

ده‌ها هزار نفر از منطقه گریخته و راهی سودان شده اند. بنا بر گزارش ها، از روز آغاز درگیری ها تا کنون هزاران نفر کشته شده اند.

«آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد» یک کمک ۱۴۷ میلیون دلاری را برای حمایت از آوارگان پناه آورده به سودان درخواست کرده است.

XS
SM
MD
LG