لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۱

مایک پمپئو در واکنش به درگیری‌های شدید در اتیوپی خواستار اقدام فوری برای برقراری دوباره صلح و تنش‌زدایی در آن کشور شد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

در پی انتشار گزارش‌هایی از درگیری‌های شدید در مناطقی از کشور اتیوپی، وزیر خارجه آمریکا نسبت به افزایش این خشونت‌ها در آن کشور ابراز نگرانی کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چهارشنبه ۱۴ آبان در یک توئیت با ابراز نگرانی شدید از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر حمله جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای به پایگاه‌های نیروی دفاع ملی اتیوپی در منطقه تیگرای، نوشت: «ما خواستار اقدام فوری برای بازگرداندن صلح و تنش‌زدایی هستیم.»

خبرگزاری رویترز روز ۴ نوامبر به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که درگیری‌های شدیدی در منطقه تیگرای در شمال اتیوپی به وقوع پیوسته است.

به گزارش رویترز، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی، روز چهارشنبه این درگیری‌ها را «حمله به نیروهای فدرال» دانست و گفت که حمله‌کنندگان سعی در غارت «اموال مقر نظامی» داشته‌اند.

نخست وزیر اتیوپی تاکید کرد: «مهاجمان با اجرای حملات امروز صبح آخرین خط قرمز را زیر پا گذاشتند و از این رو دولت فدرال مجبور به رویارویی نظامی است.»

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که آقای گوترش خواستار اقدامات فوری برای کاهش تنش‌ها و دستیابی به راه حل مسالمت‌آمویز اختلافات در این کشور شده است.

از زمان روی کار آمدن آبی احمد، اتیوپی چندین بار مورد حملات خشونت آمیز قرار گرفته است که در آخرین مورد طی هفته گذشته افراد مسلح در غرب اتیوپی ۳۲ نفر را کشتند و بیش از ۲۰ خانه را آتش زدند.

XS
SM
MD
LG