لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

شورای امنیت سازمان ملل خواستار پایان دادن به درگیری‌ها در اتیوپی شد


شورای امنیت سازمان ملل، عکس از آرشیو
شورای امنیت سازمان ملل، عکس از آرشیو

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۴ آبان خواستار پایان دادن به خشونت و درگیری در اتیوپی و همچنین برقراری مسیرهای ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور آفریقایی شد. اتیوپی با یکی از بدترین بحران‌های کمبود غذا در یک دهه اخیر روبرو است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شورای امنیت در بیانیه‌ای که مورد توافق تمامی ۱۵ عضو آن قرار گرفت، ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای این مناقشه در داخل اتیوپی و منطقه، از دو طرف درگیری خواست از زبان نفرت‌انگیزانه و سخن گفتن از خشونت و جدایی، پرهیز کنند.

این بیانیه می‌گوید: «امروز شورای امنیت پس از شش ماه سکوت بار دیگر با صدایی واحد سخن گفته و نگرانی عمیق خود را از وضعیت اتیوپی اعلام می‌کند. برای نخستین بار این شورا به صراحت خواستار پایان خشونت‌ها می‌شود. ما باور داریم این کار باید سریعا انجام شود و تمامی غیرنظامیان مورد حمایت قرار گیرند.»

لیندا توماس گرینفیلد نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل با بیان این که شورای امنیت در روز دوشنبه این وضعیت بحرانی در ایتوپی را پیگیری خواهد کرد، گفت «تراژدی که در ایتوپی در حال وقع است نیازمند توجه کامل شورا و جهان است.»

در هفته‌های گذشته مناقشه و درگیری در اتیوپی بیشتر شده و نیروهای منطقه تیگرای شهرهای کلیدی و بزرگراه‌های منتهی به آدیس‌آبا‌با، پایتخت، را به تصرف خود درآوردند. یک گروه نظامی دیگر با نام ارتش آزادیبخش ارومو هم به آن‌ها پیوسته است.

سازمان ملل متحد اوایل ماه ژوئن اعلام کرد که دست کم ۳۵۰ هزار نفر در منطقه تیگرای با قحطی روبه‌رو هستند. این در حالی است که آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده در آخرین اعلام خود، این رقم را ۹۰۰ هزار نفر برآورد کرد.

XS
SM
MD
LG