لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

پاپ خواستار تحویل کمک‌های غذایی به مردم گرسنه تیگرای در شمال اتیوپی شد


 پاپ فرانسیس -آرشیو
پاپ فرانسیس -آرشیو

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، در سخنان روز یکشنبه ٢٣ خرداد، خواستار تحویل کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم گرسنه در منطقه جنگ‌زده تیگرای در شمال اتیوپی شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان ضمن دعوت طرف‌های درگیر به پایان فوری درگیری‌ها، خواستار بازگشت توازن اجتماعی و «تضمین تحویل کلیه کمک‌های بهداشتی و غذایی» به ساکنان تیگرای شد.

پاپ فرانسیس گفت مردم تیگرای را به یاد دارد و هشدار داد آنها «با یک بحران شدید انسانی دست و پنجه نرم می‌کنند که فقیرترین‌ها را در معرض قحطی قرار داده است. امروز قحطی وجود دارد! گرسنگی وجود دارد!»

سازمان ملل متحد و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند هم اینک ۳۵۰ هزار تیگرایی گرفتار قحطی شده‌اند و ٢ میلیون نفر دیگر در یک قدمی بدترین قحطی از سال ٢٠١١ در سومالی هستند.

کشاورزان، امدادگران و مقامات محلی می‌گویند سربازان اتیوپیایی و اریتره‌ای با جلوگیری از ارسال کمک‌های غذایی به تیگرایی‌ها و دزدیدن این کمک‌ها، از غذا به مثابه یک سلاح جنگی استفاده می‌کنند.

بیش از ٢ میلیون از مجموع ۶ میلیون ساکن تیگرای هم اینک از این منطقه فرار کرده‌اند و قادر به برداشت محصولات کشاورزی خود نیستند.

جنگ در تیگرای از نوامبر سال ٢٠٢٠ آغاز شده است. در یک طرف این جنگ، نیروهای دولتی اتیوپی، نیروهای دولت اریتره و شبه‌نظامیان گروه قومی «آمهارا» قرار دارند و در طرف دیگر شبه‌نظامیان وفادار به رهبران برکنار شده از قدرت در تیگرای.

XS
SM
MD
LG