لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

آغاز نشست اوپک یک روز بعد از دیدار نماینده ویژه آمریکا با وزیر نفت عربستان؛ احتمال افزایش تولید نفت توسط اوپک


امروز یکصد و هفتاد و پنجمین نشست وزرای کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در وین در باره سیاست این کارتل نفتی در مقابله با کاهش قیمت جهانی نفت و احتمال کاستن از میزان تولید آغاز شد. آمریکا صراحتا خواستار افزایش تولید نفت شده است.

جلسه روز پنجشنبه در حالی آغاز شد که قیمت نفت از ماه اکتبر سیر نزولی داشته و کشورهای عمده تولید کننده در نظر دارند از میزان تولید بکاهند تا با کاهش شدید قیمت این کالا مقابله کنند.

آمریکا از متحدان خود خواسته که افزایش تولید نفت را در نظر داشته باشند.

تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران که فروش نفت و گاز ایران را هدف قرار داده است، از یک ماه پیش آغاز شد. برخی کشورهای غربی نگرانند که کاهش عرضه نفت ایران بر قیمت جهانی آن تاثیر بگذارد. با این حال متحدان آمریکا از جمله عربستان وعده داده اند که با تولید بیشتر، کمبود نفت ایران را جبران کنند.

جلسه روز پنجشنبه اوپک در حالی برگزار شد که روز گذشته برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در وین حضور داشت و با خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، دیدار و گفتگو کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی را به افزایش تولید نفت تشویق کرده است تا قیمت جهانی نفت پایین بماند.

او گفت که عربستان سعودی در ازای پشتیبانی آمریکا از آن کشور در رقابت با جمهوری اسلامی ایران تولید نفت را بالا ببرد.

رئیس جمهوری آمریکا حدود دو هفته پیش از عربستان سعودی به دلیل همکاری آن کشور در پایین آوردن قیمت نفت تشکر کرد.

پرزیدنت ترامپ در پی پایین آمدن قیمت نفت با وجود تحریم ایران، در پیامی توئیتری نوشت: «قیمت نفت پایین‌تر می‌رود، عالی است. مانند یک معافیت مالیاتی در آمریکا و جهان. لذت ببرید.»

او سپس با اشاره به کاهش قیمت نفت از ۸۲ دلار برای هر بشکه به ۵۴ دلار اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که قیمت نفت باز هم پایین تر برود.

آمریکا ماه گذشته تحریم های جمهوری اسلامی را به طور کامل بازگرداند که موجب کاهش صادرات نفت ایران شد. واشنگتن اعلام کرده است که خواسته او در نهایت به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG