لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

ترکیه امیدوار به تایید مجوز خرید نفت ایران پس از بازگشت تحریم‌ها است


رخسار پکجان، وزیر تجارت ترکیه، اعلام کرد، علائمی دریافت کرده است مبنی بر آنکه کشورش یکی از هشت کشوری است که مجوز خرید نفت از ایران پس از بازگشت دور دوم تحریمها را کسب می‌کند.

وزیر تجارت ترکیه گفت، قرار است روز دوشنبه ۱۴ آبان این مجوز از سوی ایالات متحده آمریکا تایید شود.

ترکیه که از اعضای پیمان دفاعی ناتو است به شدت به واردات انرژی و نفت از ایران وابسته است.کیفیت نفت ایران، قیمت مناسب آن و نزدیکی با ایران مزایایی برای ترکیه در خرید نفت از آن کشور محسوب می‌شود.

منابع صنعتی ترکیه ماه گذشته گفتند که این کشور حتی قبل از آغاز تحریمها سعی در کاهش واردات نفت از ایران کرده است، ولی ترجیح می‌دهد مقادیری از نفت ایران را هم وارد کند.

مایک پمپئو در نشست خبری روز جمعه ۱۱ آبان خود گفته بود با درخواست برخی کشورهای واردکننده نفت از ایران برای معافیت از این تحریم‌های آمریکا موافقت شده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، دولت ایالات متحده برای هشت کشور از جمله، ایتالیا، هند، ژاپن و کره جنوبی، معافیت‌هایی را «برای یک دوره موقت» در نظر خواهد گرفت.

دور دوم تحریم‌های آمریکا که ۱۴ آبان اجرایی می‌شوند، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کشتیرانی، و نظام بانکی ایران را هدف می‌گیرد.

ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد از برجام خارج می‌شود و تحریم‌هایی که پس از آن لغو شده بودند، پس از ۹۰ و ۱۸۰ روز باز خواهند گشت.

به دنبال اعلام این تصمیم، وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و مذاکره برای رسیدن به توافق جدید اعلام کرد.

توقف حمایت تهران از تروریسم، پایان دخالت نظامی در سوریه، و توقف برنامه موشکی بالیستیک ایران، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های آمریکا است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG