لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

پرزیدنت ترامپ می گوید کاهش قیمت نفت به خاطر اقدامات او بوده است


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که کاهش قیمت نفت به خاطر او رخ داده است.

به گزارش شبکه اقتصادی سی.ان.بی.سی، پرزیدنت ترامپ کاهش قیمت های نفت را به خود نسبت داد و به عوامل تاثیر گذار در بازار که باعث شدند قیمت نفت از بالاترین سطح چهار ساله اخیر خود در ماه گذشته کاهش یابد، اشاره نکرد.

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید همچنین به نظر رسید که او تلویحا می گوید اگر قیمت های نفت دوباره افزایش یابد دولت او ممکن است تحریم ها علیه صادرات نفت ایران را سخت تر نکند و گفت اقدامات تحریمی «شاید» سخت تر شود.

سی.ان.بی.سی می گوید رئیس جمهوری تشریح نکرد که چرا اعتبار کاهش قیمت نفت باید به او داده شود اما او کاهش قیمت نفت را به عدم علاقه اش به سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، و سیاست های دولتش در مورد ایران مرتبط کرد.

دولت ترامپ روز جمعه گذشته اعلام کرد که به هشت کشور برای ادامه خرید نفت از ایران به مدت ۱۸۰ روز معافیت از تحریم ها می دهد. دولت ترامپ تحریم های نفتی علیه ایران، سومین تولید کننده نفت در سازمان اوپک را روز دوشنبه برقرار کرد.

پرزیدنت ترامپ گفت به این کشورها چون «واقعا خواستار کمک» شده بودند معافیت از تحریم ها داد. وی تاکید کرد: «من واقعا این کار را کردم چون نمی خواستم قیمت نفت را به سمت بشکه ای ۱۰۰ دلار یا ۱۵۰ دلار سوق دهم. برای اینکه من قیمت ها را کاهش می دهم.»

دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت اگر به قیمت های نفت در چند ماه اخیر نگاه کنید می بینید که کاهش زیادی یافته است و «این به خاطر من بوده است. چون یک مونوپولی (انحصار) به نام اوپک دارید و من از آن مونوپولی خوشم نمی آید.»

قیمت های نفت از ۳ اکتبر که به بالاترین سطح ۴ سال اخیر رسید، حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG