لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۱

قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی جهان از سازمان اوپک خارج می شود


قطر از سال ۱۹۶۱ عضو اوپک بوده است
قطر از سال ۱۹۶۱ عضو اوپک بوده است

قطر اعلام کرد که از سازمان ۱۵ عضوی کشورهای صادر کننده نفت موسوم به اوپک خارج خواهد شد.

«سعد الکعبی» وزیر انرژی قطر، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کشورش در ماه ژانویه از سازمان کشورهای صادرکننده نفت خارج خواهد شد.

العکبی گفته است که تصمیم برای خروج از اوپک پس از بازبینی راه‌های پررنگ شدن نقش بین‌المللی قطر و طرح ریزی استراتژی بلندمدت این کشور گرفته شده است.

قطر بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان است و با تولید روزانه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام یکی از تولیدکنندگان خرد اوپک محسوب می شود. این کشور از سال ۱۹۶۱ عضو اوپک بوده است.

قطر در حالی قرار است از اوپک خارج شود که نشست تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک روز پنجشنبه با هدف رسیدن به توافق درباره کاهش احتمالی تولید نفت، در وین اتریش برگزار می‌شود.

هنوز مشخص نیست که تنش داخلی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و قطع روابط عربستان سعودی، صادرکننده عمده نفت، و چند کشور دیگر عرب از جمله مصر و بحرین با قطر از سال گذشته تا کنون تا چه اندازه در اتخاذ این تصمیم دخیل بوده است.

این در شرایطی است که علی‌رغم تحریم ‌های آمریکا علیه ایران قیمت نفت نیز افزایش نیافته است. پیش از این دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه ژوئن از اوپک خواسته بود به خاطر جبران کاهش تولید نفت که در پی تحریم های آمریکا علیه ایران صورت می گیرد، تولید خود را افزایش و قیمت نفت را کاهش دهند.

عربستان سعودی قول داده بود که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه فروش نفت ایران، تولید خود را افزایش داده و کاهش عرضه نفت ایران را جبران کند.

سازمان اوپک از سال ۱۹۶۰ از سوی تولید کنندگان بزرگ نفتی را‌ه‌اندازی شد؛ اما آمریکا و روسیه دو تولید کننده بزرگ نفتی جهان عضو این سازمان نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG