لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

اختصاصی؛ آمریکا از گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل حمایت کرد


جلسه ارائه گزارش شفاهی کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران - ۱۴ تیر ۱۴۰۲
جلسه ارائه گزارش شفاهی کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران - ۱۴ تیر ۱۴۰۲

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در ارتباط با اولین گزارش کمیته حقیقت‌یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت واشنگتن از درخواست این کمیته از جمهوری اسلامی برای همکاری کامل با این شورا، و تضمین دسترسی بدون مانع و ایمن همه آسیب‌دیدگان [متاثر از نقض حقوق بشر ] به شواهد حمایت می‌کند.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با مسمومیت‌های دختران دانش‌آموز ایرانی نیز سخنان میشل تیلور، نماینده ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل، را تکرار کرد که طبق آن واشنگتن از گزارش‌های فراوان مسمومیت‌های دانش‌آموزان دختر در سراسر ایران «وحشت‌زده» است، خواستار «پایان فوری» و «مسئولیت‌پذیری برای این اقدامات منزجر کننده» است، و از کمیته حقیقت‌یاب می‌خواهد درباره این مسمومیت‌ها تحقیق کند.

حقیقت‌یاب بین‌المللی سازمان ملل متحد چهارشنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو تشکیل جلسه داد و گزارش شفاهی خود را به «شورای حقوق بشر» درباره «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی» ارائه داد.

در این نشست، سارا حسین، رئیس هیئت حقیقت‌یاب، در سخنانی با اشاره به مرگ مهسا (ژینا) امینی و پیگیری خانواده‌اش برای اجرای عدالت گفت که خانواده امینی نه تنها شاهد اجرای عدالت نبود بلکه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگاری که در مورد این موضوع گزارش تهیه کرده بودند بازداشت و محاکمه شده‌اند.

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که هیات از همان ابتدا به جمهوری اسلامی اعلام کرد که خواستار دسترسی به داخل ایران، مقامات مسئول و قربانیان است تا بتواند حرف‌های همه طرف‌ها را بشنوند و ادعاهای دریافتی را بررسی کند. رئیس هیات حقیقت‌یاب اعلام کرد که جمهوری اسلامی هیچ «پاسخ مستقیمی» به درخواست‌های این هیات نداده است.

XS
SM
MD
LG