لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

درخواست هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی، برای شناسایی عاملان سرکوب و نقض حقوق بشر در ایران


پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو
پنجاه و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو

هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی مستقل در مورد نقض حقوق بشر جمهوری اسلامی از همه مردم خواست تا گزارشها و اسناد خود درباره «نقض حقوق بشر» در ایران را برای این هیئت ارسال کنند.

این هیئت، سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات، بازداشت‌های خودسرانه، حبس، خشونت جنسی و جنسیتی، استفاده بیش از حد از زور، شکنجه، ناپدیدسازی اجباری و سایر رفتارهای غیرانسانی را از جمله موارد نقض حقوق بشر عنوان کرده است.

هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل تشکیل شده، در فراخوانی از همه افراد ‌و گروه‌ها خواست تا گزارشها و اسناد خود درباره نقض حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها را به آدرس الکترونیکی submissions-ffmiran@un.org ارسال کنند.

این هیئت همچنین از مردم خواست هویت افراد مسئول، از جمله نیروهای امنیتی، نهادهای قضایی، مؤسسات و افرادی که در جایگاه‌های گوناگون، موارد اتهامی نقض حقوق بشر را مرتکب شده یا ممکن ساخته‌اند نیز برای شناسایی، در گزارشهای خود درج کنند.

در پی سرکوب خشونت‌بار اعتراضات اخیر در ایران که پس از مرگ مهسا امینی در گشت ارشاد آغاز شد، بسیاری از فعالان حقوق بشر خواستار ایجاد یک هیئت حقیقت یاب در مورد اقدامات جمهوری اسلامی شدند.

در سی‌وپنجمین نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل که روز پنجشنبه سوم آذر برگزار شد کشورهای عضو اقدام به رای‌گیری کردند که با ۲۵ رای مثبت، شش رای منفی و ۱۶ رای ممتنع، قطعنامه تشکیل هیئت حقیقت‌یاب برای ایران تصویب شد.

جمهوری اسلامی که به نقض حقوق بشر متهم است اعلام کرده است که با این هیئت سازمان ملل همکاری نمی‌کند.

صبح روز چهارشنبه ۱۴ دسامبر برابر با ۲۴ آذر نیز جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با اکثریت آرای اعضا اخراج شد.

XS
SM
MD
LG