لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

نخستین گزارش هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل؛ نماینده بریتانیا خطاب به زنان و دختران ایران: زمان آزادی فرا رسیده است


جلسه ارائه گزارش شفاهی هیأت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی که برای بررسی موارد ادعایی نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران - ۱۴ تیر ۱۴۰۲
جلسه ارائه گزارش شفاهی هیأت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی که برای بررسی موارد ادعایی نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران - ۱۴ تیر ۱۴۰۲

نماینده بریتانیا در شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی به «جرائم هولناک» در ایران شد و بر لزوم اجرای عدالت برای مردم ایران تاکید کرد.

او به‌ ویژه خطاب به «زنان و دختران ایران» گفت: «زمان آزادی فرا رسیده است.»

خانم ریتا فرنچ با اشاره به «سرکوب وحشیانه معترضان» که در سال گذشته توسط جمهوری اسلامی صورت گرفت، تاکید کرد که این سرکوب وحشیانه منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر در واکنش به قتل مهسا امینی شده است.

خانم فرنچ، توجه حاضران در نشست را به تداوم «مجازات اعدام» در سال جاری همراه با گزارش‌هایی از محاکمات ناعادلانه و شکنجه در زندان‌های ایران جلب کرد.

او همچنین بر مسائل فراگیر «سانسور رسانه‌ها و اینترنت» و همچنین «محدودیت‌های شدید آزادی بیان»، مذهب و عقیده تاکید کرد که هدف همه آنها سرکوب صداهای مخالف است.

نماینده بریتانیا در نشست حقوق بشری سازمان ملل متحد، با اشاره به نشست ویژه این شورا که در ماه نوامبر برگزار شد، تاکید کرد که جامعه جهانی «پیام روشنی» را منتقل کرده است که «ناظران بین‌المللی» در قبال سرکوب وحشیانه جمهوری اسلامی علیه مردمش - به‌ویژه زنان و دختران ـ ساکت نخواهد ماند.

او تاکید کرد: «با این همه، با گذشت هفت ماه، مردم ایران همچنان در ترس، با خشونت و ظلم و محرومیت از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود به زندگی ادامه می‌دهند.»

هیئت حقیقت‌یاب بین‌المللی سازمان ملل متحد چهارشنبه در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو تشکیل جلسه داد و گزارش شفاهی خود را به «شورای حقوق بشر» درباره «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی» ارائه داد.

XS
SM
MD
LG