لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

آمریکا با اشاره به اظهارات مکرون: تصمیم‌گیری در مورد روابط دوجانبه حق هر کشوری است


معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ایرادی به نظر رئیس جمهوری فرانسه در رابطه با استقلال فکری سیاسی دیگر کشورها از ایالات متحده ندارد.

ودانت پاتل در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۲۱ فروردین گفت: «تصمیم‌گیری در مورد روابط دوجانبه حق هر کشور است.»

هفته گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، گفته بود اروپا باید تصمیمات خود را مستقل از آمریکا بگیرد. او آن زمان در چین بود.

مکرون در دو مصاحبه خود، یکی با یک روزنامه فرانسوی و دیگری با پلیتیکو، گفته بود: «بدترین تفکر این است که در این زمینه ما اروپائی‌ها باید پیرو آمریکا و خود را با آن یا با واکنش تند چین تطبیق دهیم.»

پاتل گفت: همه کشورها «استقلال حاکمیت خود را دارند، حق به روابط دو جانبه و نظر دادن در مورد آنها را دارند»

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از همکاریهای پاریس با واشنگتن، چه در قالب اتحادیه اروپا و چه ناتو، بعنوان همسو بودن دیدگاههای دو کشور در بسیاری از زمینه‌ها از جمله اوکراین و چین نام برد.

دست‌اندرکاران سیاست در آمریکا و اروپا از مکرون انتقاد کرده و معتقدند که (چون او هنگام ایراد این سخنان در چین بود) مطابق میل پکن نظر داد در حالی که چین سرگرم مانور نظامی در محدوده تایوان است.

چین، تایوان را بخشی از سرزمین خود می‌داند در حالی که دولت تایوان به شدت به این ادعای پکن اعتراض دارد.

مکرون گفته بود اروپا علاقه‌ای به سرعت بخشیدن به درگیری در تایوان ندارد و باید «ستون سوم» و مستقل از واشنگتن و پکن باشد.

نوربرت رتگن، یک عضو پارلمان اروپا، در توئیتی نوشته بود مکرون «موفق شد سفر خود به چین را تبدیل به یک کودتای تبلیغاتی برای شی جین پینگ و یک فاجعه سیاست خارجی برای اروپا کند.»

یک سخنگوی سفارت فرانسه در واشنگتن در توئیتی گفته‌های مکرون بزرگنمایی توصیف کرد و نوشت «آمریکا متحد ماست و ارزشهای مشترکی داریم.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG