لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

امید آمریکا به میزبانی المپیک ۲۰۲۴ با قرارداد ان بی سی


توماس باخ (راست) ریيس کميته بين المللی المپيک و برايان رابرتز مدير کل شرکت کامکست
توماس باخ (راست) ریيس کميته بين المللی المپيک و برايان رابرتز مدير کل شرکت کامکست
اندکی پس از آن که شرکت «ان بی سی یونیورسال» آمریکا قرارداد بلندمدت پخش بازی های المپیک را تمدید کرد، شانس ایالات متحده برای ميزبانی بازی های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ افزايش چشمگيری يافت.

ان بی سی یونیورسال، واحد رسانه ای شرکت کامکست، چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت (۷ ماه مه) قراردادی به مبلغ ۷ ميليارد و ۶۵ میلیون دلار برای پوشش خبری همه بازی های المپيک تا سال ۲۰۳۲ امضا کرد. اين بزرگترين قرارداد انحصاری پخش بازی ها در تاريخ المپيک است.

این غول رسانه ای که تنها شرکت طرف مذاکره برای اين منظور بود، پيش از اين برای حق پخش چهار دوره از بازی های المپیک تا سال ۲۰۲۰، مبلغ ۴ ميليارد ۳۸۰ میلیون دلار پرداخته بود.

در حالی که ایالات متحده هنوز تصمیمی در مورد شرکت در مناقصه ميزبانی بازی های سال ۲۰۲۴ نگرفته است، اکنون به نظر می رسد برای میزبانی بازی های المپيک، شانس بسيار خوبی خواهد داشت.

بازی های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا آخرين دوره بازی های تابستانی و بازی های ۲۰۰۲ سالت ليک سيتی آخرين دوره بازی های المپيک زمستانی بود که در آمريکا برگزار شد.

تلاش آمريکا برای ميزبانی بازی های المپیک ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در نيويورک و شيکاگو با شکست مواجه شد، زيرا کميته المپيک ايالات متحده و کميته بين المللی المپيک نتوانستند به موقع، اختلاف های خود را در مورد نحوه توزيع درآمدها حل و فصل کنند.

اما اکنون با ترميم کامل روابط و این معامله هنگفت جدیدی که امنیت مالی بی سابقه ای برای کميته بين المللی المپيک به ارمغان می آورد، آمریکایی ها از همه گونه حقی برای اطمينان از میزبانی بازی های المپیک ۲۰۲۴ برخوردار هستند.

مخاطبان وسیع

به دليل زمان برگزاری مسابقات، بازی های المپيک در ایالات متحده مخاطبان وسيعی در پربيننده ترين ساعات روز دارد. کميته بين المللی المپيک، از آنجا که با اين قرارداد پس از سال ها کشمکش با مقامات ورزشی ايالات متحده، دوباره جای پای خود را در بازار آمريکا باز می کند، احتمالا از ميزبانی آمريکا استقبال خواهد کرد.

لاری پروبست ریيس کميته المپيک آمریکا می گوید «ما فکر می کنيم این معامله فوق العاده ای برای همه طرف های قرارداد است. بدیهی است که به تضمین حمايت مالی بلندمدت ورزشکارانمان کمک می کند. در مورد ميزبانی ۲۰۲۴، ما این روند را ادامه خواهيم داد.»

وی تاکید کرد، «ما به مذاکرات ادامه می دهيم. قصد داريم ظرف ماه های آينده تعداد شهرهای مورد نظر را کمتر کنيم و تا پايان سال به تصميم قطعی برسيم. اين روندی است که ۶ تا ۷ ماه طول می کشد.»

در فهرست شهرهايی که برای ميزبانی المپيک ابراز علاقه کرده اند، نام دالاس، لس آنجلس و بوستون به چشم می خورد. کميته بين المللی المپيک مناقصه تعيين ميزبان را شروع کرده و تصميم نهايی را در سال ۲۰۱۷ اعلام خواهد کرد.

برای شبکه ان بی سی پخش انحصاری بازی ها البته خوشايند خواهد بود.

مارک لازاروس، مدير عامل گروه ورزشی شبکه ان بی سی گفت، «ما از مناقصه ميزبانی بازی ها در ایالات متحده حمايت خواهيم کرد. این برای کسب و کار ما خوب است. اما این قرارداد را بدون اطلاع از آن که شهر ميزبان کجا خواهد بود بستیم. موفقیت ما در پخش بازی ها تاکنون بستگی به محل برگزاری مسابقات نداشته است.»
XS
SM
MD
LG