لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

مسابقات المپیک زمستانی سوچی با برتری چشمگیر میزبان پایان یافت


الکساندر لگوف و ایلیا چرنوسف از روسیه برای رسیدن به خط پایان مسابقه اسکی پنجاه کیلومتر استقامت رقابت می کنند.
الکساندر لگوف و ایلیا چرنوسف از روسیه برای رسیدن به خط پایان مسابقه اسکی پنجاه کیلومتر استقامت رقابت می کنند.
در روز آخر مسابقات المپیک زمستانی سوچی، روسها به طور غیرمنتظره به بالای جدول مدال ها صعود کردند. ورزشکاران روسیه با ۱۳ طلا، ۱۱ نقره و ۹ برنز در مجموع ۳۳ مدال دشت کردند و در صدر جدول جاگرفتند.

اسکی بازان روس مدال های طلا، نقره و برنز مسابقات اسکی را درو کردند. الکساندر لگوف روسی پیش از دو رقیبش به خط پایان اسکی ۵۰ کیلومتر استقامت رسید. مقام های دوم و سوم را هم دو هموطن دیگر وی تصاحب کردند.

روسیه، میزبان المپیک سوچی، در مسابقات سورتمه سواری چهارنفره مردان هم مدال طلا را به خود اختصاص داد. الکساندر زوبکوف، که پیشتر در همین دوره از مسابقات، مدال طلای سورتمه سواری دو نفره مردان را به گردن آویخته بود، در چهارنفره هم طلا گرفت. این نخستین باری است که روس ها در سورتمه سواری به مدال طلا دست می یابند. ورزشکاران لیتوانی و آمریکا به مقام های دوم و سوم بسنده کردند.

در رده بندی مدال ها، بعد از روسیه نروژ و کانادا به ترتیب با ۱۱ و ۱۰ طلا در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند. هر چند آمریکا با مجموع ۲۸ مدال، از نروژ با ۲۶ و کانادا با ۲۵ مدال جلوتر است، اما با یک طلای کمتر یعنی با ۹ مدال طلا مقام چهارم را کسب کرد.

رویهم رفته، از میان کشورهای شرکت کننده، ۲۶ کشور توانستند به مدال های قهرمانی این دوره از بازی های زمستانی دست یابند.

ورزشکاران آمریکایی
ورزشکاران آمریکایی در بعضی از رشته ها پایین تر از حد انتظار ظاهر شدند، از جمله تیم رقص اسکیت که بعد از المپیک ۱۹۳۶، امسال در پایین ترین سطح آمادگی قرار داشت. تنها دو رقصنده اسکیت مریل دیویس و چارلی وایت توانستند برای نخستین بار مدال طلای رقص روی یخ را برای کشورشان به ارمغان بیاورند.

در اسکیت سرعت هم تیم آمریکا بسیار بد عمل کرد.

در دور پیشین بازی های المپیک زمستانی که سال ۲۰۱۰ در شهر ونکوور کانادا برگزار شد، روس ها با تنها ۳ مدال طلا و مجموع ۱۵مدال، در مکان ششم ایستادند. رتبه روسیه از لحاظ مدال طلا، در میان کشورهای شرکت کننده یازدهم بود.

نظر رئیس کمیته بین المللی المپیک
توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک در کنفرانس خبری که در پایان رقابت ها برگزار شد، از این که ورزشکاران روس در برابر دوستداران ورزش اینقدر خوب ظاهر شدند، ابراز خرسندی کرد:

«تنها سازماندهی مسابقات کافی نیست. میزبان باید تیم خوبی هم داشته باشد. روس ها بعد از ضربه ای که در ونکوور به آنها وارد شد، سخت تلاش کردند؛ فکر می کنم پیشرفت چشمگیری که در این چهار سال داشتند، درخور ستایش است، و باید برای این موفقیت به آنها تبریک بگوییم.»

آقای باخ گفت دست همه اندرکاران – از ورزشکاران و کمیته ملی المپیک گرفته تا فدراسیون های ورزشی بین المللی، اسپانسرها و رسانه ها – همه و همه واکنشی بسیار مثبت به این رویداد داشتند. وی همچنین گفت چهار شب را در دهکده های المپیک به سر برده و باورزشکاران زیادی صحبت کرده؛ و حتی به یک مورد گلایه برنخورده است.

دوپینگ
پنج نفر از ورزشکارانی که در مسابقه های این دوره شرکت داشتند، بعد از آزمایش دوپینگ از رقابت ها کنار گذاشته شدند. یکی از آنها جوهانس دوئر اسکی باز استقامات اتریشی بود که در آخرین روز مسابقات معلوم شد از مواد نیروزا برای تولید بیشتر سلول های قرمز خون استفاده کرده بود.

حذف شدگان دیگر از کشورهای اوکراین، آلمان، لاتویا (لتونی) و ایتالیا بودند که از مواد نیروزای دیگر استفاده کرده بودند. هیچیک از این افراد پیش از انجام تست دوپینگ برنده مدالی نشده بود.
XS
SM
MD
LG