لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

مراسم پایانی المپیک زمستانی سوچی، نماد چهره جدید روسیه


گروه کری متشکل از ۱ هزار کودک روس سرود ملی روسیه را در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی سوچی خواند.

استادیوم ۴۰ هزار نفری این مراسم مملو از افرادی بود که به دستاوردهای روسیه افتخار می کردند.

روسیه چهار سال پیش و در المپیک زمستانی ونکوور از نظر تعداد مدال ها در رده یازدهم قرار داشت اما در سوچی به طور غیرمنتظره ای در مقام اول قرار گرفت.

کریستینا، داوطلب اهل مسکو است. او در مورد حال و هوای روسیه می گوید «من خیلی آدم وطن پرستی نیستم، اما من شاهد بوده ام که روسیه در صدر جدول رتبه بندی مدال ها قرار گرفته و امروز دیدم که در دو رقابت امروز دو مدال کسب کردند، این خیلی خارق العاده است و برای کشور واقعاً خوب است».

مراسم اختتامیه پر زرق و برق و مجلل برگزار شد. حدود ۵۵۰۰ نوع لباس مختلف برای این مراسم طراحی و آماده شده بود و ۴۴ هزار نفر در این مراسم به شیوه های مختلف نقش آفرینی کردند. مراسم پایانی تم ها و موضوعاتی داشت که بیشتر به روسیه و فرهنگ و میراث آن مربوط بود.

بالرین هایی که با موسیقی کلاسیک روسی می رقصیدند، آکروبات بازهای سیرک برنامه اجرا کردند و یک نوازنده پیانو قطعات موسیقی کلاسیک روسیه را نواخت و گردبادی از آثار و سروده های تولستوی، چخوف و داستایوفسکی در آسمان نقش بست.

پرزیدنت پوتین که کت و شلوار رسمی پوشیده بود، در برنامه حضور داشت و به سبک همیشگی و محافظه کارانه خود لبخند می زد.

دیمیتری چرنیشنکو، رئیس کمیته برگزاری المپیک روسیه از جانب پوتین اعلام کرد که آنچه که مردم جهان در این رقابت ها شاهد بودند، «چهره جدید روسیه است».

قهرمان های المپیک زمستانی نیز با رقص و آواز و شادی و پایکوبی در استادیوم مملو از جمعیت پیام سیاستمداران این کشور را با ایجاد یک روحیه پرانرژی و مملو از نشاط به جامعه بین الملل نشان دادند.

پس از پشت سر گذاشتن نگرانی ها در مورد احتمال وقوع حمله های تروریستی و یا مشکلاتی در مراحل ساخت و ساز و آمادگی، مقامات کمیته بین المللی المپیک روز یکشنبه توانایی های روسیه را ستودند و به خبرنگاران گفتند «المپیک زمستانی سوچی» موفقیت آمیز بود.

کریستینا که برای کمک در مراسم المپیک داوطلب شده بود، ضمن تایید این مسئله می گوید «این که المپیک با موفقیت بسیار برگزار شد و روسیه بیشترین تعداد مدال ها را به خود اختصاص داد و هیچ اتفاق عمده و یا حمله تروریستی به وقوع نپیوست، خیلی خوب است».

سرود ملی کره جنوبی در پایان مراسم اختتامیه المپیک سوچی نواخته شد و پرچم المپیک به لی سیئوک، شهردار شهر پایئونگ چنگ کره جنوبی که میزبان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ است، تحویل داده شد.

خرس قطبی، یکی از سه نماد خوش یمنی المپیک نیز یک قطره اشک یخی آبی بر شعله المپیک ریخت و شعله المپیک را خاموش کرد.
XS
SM
MD
LG