لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

باراک اوباما مصوبه لزوم بررسی توافق اتمی ایران در کنگره را امضا کرد


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در حال امضای یک فرمان اجرایی در دفتر کار خود در کاخ سفید - اسفند ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در حال امضای یک فرمان اجرایی در دفتر کار خود در کاخ سفید - اسفند ۱۳۹۳

رئیس جمهوری ایالات متحده لایحه لزوم بررسی هر توافق هسته‌ای با ایران توسط قانون‌گذاران کنگره، که پیشتر در هر دو مجلس نمایندگان و سنا به تصویب رسیده بود، را امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، باراک اوباما که این مصوبه را عصر روز جمعه در کاخ سفيد و بدون برگزاری مراسم خاصی امضا کرد، گفته است از بررسی دقيق گفتگوهای هسته‌ای با ايران استقبال می‌کند.

با امضای رئیس جمهوری، این مصوبه اکنون به قانون تبدیل شده است و از این رو نمایندگان کنگره حق نظارت و بررسی، و حتی تصويب یا رد هر توافقی با ايران بر سر برنامه هسته‌ای آن کشور را خواهند داشت.

این در حالی است که هیئت‌های مذاکره کننده ايران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چین و آلمان، در حال مذاکره برای نگارش متن نهایی توافق جامع اتمی هستند. دو طرف اواسط فروردین ماه به یک تفاهم سیاسی درباره توافق جامع رسیدند و تا پایان ژوئن فرصت دارند آن را نهایی کنند.

طرح اين قانون ابتدا در روز ۱۷ ارديبهشت ماه با رأی مثبت ۹۸ سناتور در مجلس ۱۰۰ نفره سنا تصویب شد و یک هفته بعد در مجلس نمایندگان، با ۴۰۰ رأی موافق در برابر ۲۵ رأی مخالف به تصویب رسید.

دولت آمریکا در ابتدا با هر طرحی که مذاکرات جاری اتمی با ایران را به خطر اندازد مخالفت کرده بود و باراک اوباما حتی تهدید کرده بود در صورت تصویب آن را وتو می‌کند. اما با اعمال اصلاحاتی در نسخه اولیه پیش‌نویس طرح، کاخ سفید اعلام کرد که این طرح را خواهد پذیرفت.

با وجود آن که بیش از دو سوم نمایندگان به این لایحه رأی مثبت دادند و امکان وتوی آن را از رئیس جمهوری گرفتند، با این حال در صورتی که نمایندگان کنگره توافق احتمالی اتمی ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ را نپذیرند و با اجرای آن مخالفت کنند، رئیس جمهوری همچنان می‌تواند از حق وتو استفاده کند.

XS
SM
MD
LG