لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

تلاش مجلس ایران برای پاسخگویی به مصوبه هسته‌ای کنگره آمریکا


اعضای یک کمیته فرعی مجلس اصولگرای ایران، با ادغام دو طرح مربوط به توافق احتمالی هسته‌ای با غرب، روز سه‌شنبه طرح جدید «الزام به رعایت حقوق مسلم ملت ایران در توافق هسته‌ای» را برای ارائه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصویب کردند.

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته، مصوبه سنا درباره توافق هسته‌ای احتمالی با ایران را با ۴۰۰ رأی موافق در برابر ۲۵ رأی مخالف به تصویب رساند. مصوبه‌ای که در صورت امضای رئیس جمهوری و تبدیل به قانون شدن، امکان نظارت بر هر توافق اتمی با ایران را به کنگره می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، به نقل از جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نوشت، متن این طرح در کمیته شش نفره به تصویب رسیده است و در جلسه عصر امروز یا یکشنبه هفته آینده، در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی خواهد شد.

علاءالدین بروجردی، احمدرضا دستغیب، حسین نقوی حسینی، ابراهیم کارخانه‌ای، علیرضا زاکانی و جواد کریمی قدوسی اعضای کمیته تخصصی شش نفره کمیسیون امنیت ملی مجلس برای رسیدگی به طرح‌های هسته‌ای هستند.

به گفته آقای قدوسی، در این طرح جدید تاکید شده است که تحریم‌ها باید یکجا برداشته شوند، بازرسی‌ها در چارچوب پادمان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شود، و دوره زمانی محدودیت در غنی سازی اورانیوم هم پنج ساله باشد.

این در حالی است که هیات‌های مذاکره کننده ایران و گروه ۱+۵ قرار است دور سوم گفتگوها برای نگارش متن نهایی توافق جامع اتمی را از فردا در وین پایتخت اتریش از سر بگیرند.

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، اواسط فروردین ماه سال جاری به یک تفاهم سیاسی درباره اجزای اساسی توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند که جزئیات آن باید تا پایان ۹ تیر ۱۳۹۴ ثبت و نهایی شود.

نگارش متن توافق نهایی از دهم اردیبهشت در نیویورک آغاز شد، و از سه‌شنبه هفته گذشته در وین میان هیات‌های ایران و ۱+۵، به سرپرستی آقای عراقچی و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ پیگیری شد.

این گفتگوها پس از پیوستن معاونان وزیران خارجه دیگر کشورهای عضو ۱+۵، از جمله وندی شرمن معاون وزیر خارجه ایالات متحده، به مذاکرات در روز جمعه پایان یافت و طرفین تصمیم گرفتند دور بعدی را از روز چهاشنبه ۳۰ اردیبهشت در وین برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG