لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

هیچکس حاضر نیست جسد برادر رهبر کره شمالی را تحویل بگیرد


جسد کیم جونگ نام، چند روز پس از ترور همچنان در سردخانه ای در مالزی است و به گزارش شبکه خبری ای.بی.سی هیچکسی از خانواده درجه اول او برای گرفتن بدن بیجان مردی که از ترس برادرش، رهبر قدرتمند و بیرحم کره شمالی، پا پیش نمیگذارد.

کره جنوبی به سرعت دشمنانش در کره شمالی را به اعزام گروهی برای کشتن «کیم جونگ نام» در فرودگاه کوالالامپور متهم کرد و گفت دو آدمکش زن او را مسموم کردند.

به نوشته ای.بی.سی با آن که گمان می شود «کیم جونگ نام» دو پسر و یک دختر از دو همسر دارد که در پکن و ماکائو زندگی می کنند، پلیس مالزی می گوید هیچکس برای گرفتن جسد او و یا ارائه نمونه آزمایش دی.ان.ای پا پیش نگذاشته است.

دیپلمات های کره شمالی در مالزی با این دلیل که او دارای پاسپورت کره شمالی بود، خواستار گرفتن جسد شده اند. این مقامات با کالبدشکافی مخالفت کرده اند اما مسئولان مالزیایی این کار را انجام دادند چرا که شکایت رسمی دریافت نکردند.

پژوهشگران همچنان در حال تحقیق و کنار هم گذاشتن جزئیات پرونده هستند و کره جنوبی هنوز توضیح نداده که از کجا به این نتیجه رسیده که کره شمالی مسئول این قتل است.

پلیس مالزی از سه مظنون، دو زن و یک مرد بازجویی کرده و در انتظار نتیجه کالبدشکافی است که روشن کند چرا کیم جونگ نام در فرودگاه و زمانی که قصد پرواز به خانه در ماکائو را داشت، ناگهان دچار درد و سرگیجه شد و به گفته مسئولان مالزی ظرف دو ساعت جان باخت.

ای.بی.سی می گوید شاید خون خانوادگی «کیم جونگ نام» و برادر رهبر کره شمالی بودن، کلید این مرگ مرموز باشد.

دستگاه امنیتی کره جنوبی می گوید «کیم جونگ نام» در چارچوب نقشه پنج ساله قتلی که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برای قتل برادری که هرگز ندیده بود، صورت گرفته است. در این صورت کلید معما در کوهستان و آتشفشان کوه پیکتو در مرز کره شمالی و چین است.

این آتشفشان که در دهانه اش دریاچه وجود دارد، ابزاری برای توجیه حاکمیت سه نسل از خانواده کیم بر کره شمالی است.

این کوه تجسم تناسخ »کیم ایل سونگ»، پدربزرگ برادران کیم به شمار می رود که به گفته ای.بی.سی مهمترین شخصیت تاریخی در کره شمالی است. پیونگ یانگ می گوید که او همراه با تکاوران شجاعش در مقابل حمله ژاپنی ها در کوهستان پیکتو ایستاد. و برادران کیم هر دو میراث دار «خون کوهستان پیکتو» هستند.

از آنجا که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی برادر کوچکتر بود همواره بر سر مشروعیت جانشینی از سوی برادر بزرگتر خود احساس خطر می کرد.

ای.بی.سی به نقل از دستگاه های اطلاعاتی کره جنوبی می گوید که «کیم جونگ نام» قماربازی که مدتی بود زن بارگی را کنار گذاشته، زندگی بی سروصدایی را در سالهای اخیر در جنوب شرق آسیا پیشه کرده بود.

به گفته منابع کره جنوبی او چندی پیش در نامه به برادرش از او خواسته بود که جانش را نگیرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG