لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

کره جنوبی: کره شمالی عامل قتل برادر رهبر این کشور است


مردی در حال تماشای پوشش خبری مرگ برادر رهبر کره شمالی، در سئول، کره جنوبی
مردی در حال تماشای پوشش خبری مرگ برادر رهبر کره شمالی، در سئول، کره جنوبی

رئیس جمهور موقت کره جنوبی بطور رسمی کره شمالی را عامل قتل برادر رهبر این کشور معرفی کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، «هوآنگ کیو آن» گفت «کیم جونگ نام» در یک اقدام تروریستی توسط کره شمالی به قتل رسیده است.

وی افزود: ترور برادر ناتنی رهبری کره شمالی، نشان از بی رحمی پیونگ یانگ و تاکتیک‌های تروریستی جسورانه و بی پروای آن دارد.

هفته پیش، «کیم جونگ نام» در مالزی کشته شد. او که برادر ناتنی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی است، در سالهای اخیر انتقادهای علیه حکومت کره شمالی مطرح کرده بود.

در روزهای اخیر چندین متهم در ارتباط با قتل برادر رهبر کره شمالی در مالزی دستگیر شده اند و حتی تصاویری از دوربین های مداربسته منتشر شده است.

در حالی این تصاویر توسط سایت های چینی منتشر شده که «کیم جونگ نام» در ماکائو، قلمروی تحت کنترل چین زندگی می کرد.

در این تصاویر نشان می دهد «کیم جونگ نام» در فرودگاه مالزی، بعد از چک کردن پرواز خود، از سوی دو زن مورد حمله با اسپری کشنده قرار می گیرد. بعد از این حادثه «کیم جونگ نام» به پلیس مراجعه می کند و به کلینیک فرودگاه برده می شود اما ساعتی بعد مرگ او اعلام می شود.

روز دوشنبه ۲ اسفند، دولت مالزی، سفیر کره شمالی را برای ادای توضیحات احضار کرد. سفیر کره شمالی با انتقاد از تحقیقات مالزی، گفته بود «نیروهای خارجی» بر این تحقیقات تاثیر دارند.

مالزی اعلام کرد پنج نفر از کره شمالی در ارتباط با مرگ برادر ناتنی رهبر کره شمالی دست داشته اند که تنها یک نفر در بازداشت است. همچنین یک زن ویتنامی و یک زن اندونزیایی نیز دستگیر شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG