لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

مالزی از دیپلمات مظنون در پرونده قتل برادر رهبر کره شمالی بازجویی می‌کند


خالد ابوبکر رئیس پلیس مالزی در یک نشست خبری در کوالالامپور - ۴ اسفند ۱۳۹۵
خالد ابوبکر رئیس پلیس مالزی در یک نشست خبری در کوالالامپور - ۴ اسفند ۱۳۹۵

پلیس مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارند از سه شهروند کره شمالی، از جمله یک دیپلمات آن کشور، که مظنون به ارتباط با پرونده بردار ناتنی رهبر کره شمالی هستند، بازجویی کنند.

کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون، روز ۲۶ بهمن در حالی که در فرودگاه کولالامپور منتظر پرواز خود به مقصد ماکائو بود، به گفته پلیس مالزی هدف حمله یک زن قرار گرفت و به قتل رسید.

خالد ابوبکر رئیس پلیس مالزی در یک نشست خبری در کوالالامپور به خبرنگاران گفت، هیون کوانگ سونگ دبیر دوم سفارت کره شمالی در مالزی، از جمله مظنونان جدید این پرونده هستند.

وی از کیم اوک ایل کارمند شرکت هواپیمایی کره شمالی، و همچنین ری جی یو یک شهروند دیگر کره شمالی که جزئیات بیشتری از هویت او فاش نشده است، به عنوان دو مظنون دیگر پرونده نام برد.

به گفته رئیس پلیس مالزی این سه مظنون جدید پرونده در کوالالامپور به سر می‌برند و اگر نخواهند با ماموران پلیس برای انجام تحقیقات همکاری کنند، پلیس آنها را «وادار به همکاری» خواهد کرد.

پیشتر، یک زن ۲۵ ساله مالزیایی به نام سیتی عایشه، یک زن ۲۸ ساله ویتنامی به نام دوآن تی هیونگ، و یک مرد اهل کره شمالی دیگر که هویت اومشخص نیست، در این ارتباط دستگیر شده بودند.

پلیس مالزی همچنین از پیونگ یانگ خواسته است که چهار مظنون دیگر مرتبط با پرونده قتل کیم جونگ نام را، که گمان می‌رود به کره شمالی گریخته‌اند، به مقامات کوالالامپور تحویل دهند.

با این حال دولت کره شمالی تاکنون از هرگونه همکاری با مقام‌های مالزی در این زمینه – حتی تایید دی ان ای مقتول که ثابت شود او واقعا برادر ناتنی کیم جونگ اون بوده – خودداری کرده است.

تحقیات درباره این پرونده ادامه دارد و تدابیر امنیتی در بیمارستان محل نگهداری جسد مقتول در مالزی افزایش یافته است.

پیشتر پلیس مالزی، بدون ذکر جزیئات بیشتر، گفته بود که یک نفر قصد داشت از سد ماموران امنیتی گذشته و خود را به اتاقی که جسد کیم جونگ نام در آن نگهداری می‌شود برساند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG