لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۴

گفتگوی تلفنی ترامپ و رئیس جمهوری جدید کره جنوبی


پرزیدنت دونالد ترامپ و «مون جا این» رئیس جمهوری جدید کره جنوبی، در تماسی تلفنی توافق کردند که با همکاری نزدیک به مقابله با برنامه هسته ای کره شمالی بپردازند.

به گفته مقامات کره جنوبی، پرزیدنت ترامپ و «مون جا این»، رئیس جمهوری منتخب کره جنوبی، در تماسی تلفنی در روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه که همچنین روز تحلیف آقای مون است، در گفتگویی تلفنی درباره نگرانی مشترکشان از برنامه هسته ای کره شمالی صحبت کردند.

پرزیدنت ترامپ در گفتگو با آقای مون، مقابله با جاه طلبی نظامی پیونگ یانگ را پیچیده خواند اما افزود این مشکلات قابل حل هستند.

آقای ترامپ در این تماس تلفنی همچنین بر اهمیت و استحکام رابطه میان آمریکا و کره جنوبی تأکید و از آقای مون دعوت کرد تا به واشنگتن بیاید.

«مون جا این» نامزد لیبرال در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی، روز سه شنبه ۲۹ اردیبهشت پیروز این انتخابات شد.

آقای مون چندی پیش در رابطه با ملاقات با آقای ترامپ گفته بود امیدوار است چنین ملاقاتی فرصتی باشد تا آنها بتوانند برای مقابله با برنامه هسته ای کره شمالی و توقف کامل آن به راهکاری عملی دست یابند.

اما رهبر جدید کره جنوبی در یک زمینه بسیار مهم با کابینه ترامپ اختلاف نظر دارد و آن استقرار سامانه ضدموشکی «تاد» در خاک کره جنوبی است.

آقای مون و دیگر منتقدان پروژه تاد معتقدند استقرار این سامانه باید در پارلمان کشور به رأی گذاشته شود. اما سئول و واشنگتن هفته گذشته و پیش از پیروزی آقای مون مشترکا اعلام کردند که بخش عمده ای از سامانه تاد مستقر و راه اندازی شده است و رئیس جمهوری جدید قادر به جلوگیری از استقرار کامل آن نخواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG