لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

وزیر دفاع آمریکا: سازوکار دفاعی در برابر تهدید کره شمالی گسترش می‌یابد


اشتون کارتر وزیر دفاع ایلات متحده آمریکا - آرشیو
اشتون کارتر وزیر دفاع ایلات متحده آمریکا - آرشیو

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا می‌گوید پنتاگون برنامه موشک‌های بالیستیک و برنامه هسته‌ای کره شمالی را زیر نظر دارد. پیونگ یانگ اعلام کرده است که به زودی اقدام به پرتاب ماهواره به فضا خواهد کرد؛ اقدامی که کره جنوبی آن را تهدید می‌داند.

وزیر دفاع ایالات متحده روز چهارشنبه هنگام بازدید از پایگاه نظامی آمریکا در ایالت کالیفرنیا گفت آمریکا ضمن هشیاری در مورد برنامه موشک بالیستیک و برنامه هسته‌ای کره شمالی، ساز و کار دفاعی در برابر حمله موشکی پیونگ یانگ را گسترش می‌دهد.

آقای کارتر گفت "ما بطور مستمر به بهبود و افزایش تعداد پایگاه‌های زمینی رهگیر موشک‌های بالستیک در آمریکا که از کشور حفاظت میکنند ادامه می دهیم. کره شمالی در مجهز کردن موشکهای میان قاره ای به کلاهک اتمی موفق شده و ما با دفاع موشکی از خود حفاظت میکنیم"

کره شمالی روز سه شنبه سازمان ملل متحد را از طرح خود برای پرتاب یک ماهواره نظارتی به فضا در هفته آینده مطلع کرد. اقدامی که پس از چهارمین آزمایش اتمی یک ماه پیش آن کشور، می‌تواند تکنولوژی موشک‌های دوربرد آن کشور را پیش ببرد، و موجب نگرانی و واکنش‌های مخالف کره جنوبی، آمریکا، ژاپن و دبیر کل سازمان ملل شد.

به گفته اشتون کارتر، ایالات متحده تعداد پایگاه‌های زمینی رهگیری موشک را در آلاسکا و هاوایی از ۳۰ به ۴۴ افزایش خواهد داد.

در این میان ژاپن و کره جنوبی نیز هشدار داده‌اند که هرگونه موشک کره شمالی را که بخواهد وارد حریم هوایی آنها شود، هدف قرار خواهند داد.

اعضای شورای امنیت وعده داده‌اند تحریم‌های تازه‌ای در ارتباط با آزمایش اخیر هسته‌ای کره شمالی بر آن کشور اعمال شود؛ ولی در مورد حمایت چین از این تحریم‌ها تردید وجود دارد. چین متحد عمده کره شمالی است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG