لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

نمایش قدرت آمریکا به کره شمالی: پرواز بمب افکن بی-۵۲ بر فراز کره جنوبی


دو جنگنده در حال همراهی بی-۵۲ بر فراز کره جنوبی - ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶
دو جنگنده در حال همراهی بی-۵۲ بر فراز کره جنوبی - ۱۰ ژانویه ۲۰۱۶

در واکنشی آشکار به آزمایش اخیر هسته ای کره شمالی، یک هواپیمای بمب افکن دوربرد آمریکایی روز یکشنبه بر فراز کره جنوبی پرواز کرد.

بمب افکن بی-۵۲ که قادر به حمل تسلیحات هسته ای است در حال پرواز بر فراز پایگاه هوایی اوسان، در ۷۲ کیلومتری جنوب مرز دو کره دیده شد. این هواپیما سپس به پایگاه خود در نزدیکی گوام بازگشت.

دو جنگنده از آمریکا و کره جنوبی این بمب افکن را همراهی می کردند.

دریابد هری بی هریس جونیور، فرمانده مرکز فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام با صدور بیانیه ای گفت: "این پرواز نشان دهنده تعهد آهنین آمریکا به متحدان ما در کره جنوبی، ژاپن و دفاع از میهن، آمریکا است."

سپهبد ترنس اوشاگنسی، معاون فرماندهی مرکز فرماندهی مشترک نیروهای آمریکا و کره جنوبی پس از پرواز هواپیما به خبرنگاران گفت آمریکا در دفاع از کره جنوبی و حفظ ثبات در شبه جزیره کره همچنان "ثابت قدم" است که این شامل افزایش نیروی بازدارندگی که نیروهای متعارف و چتر هسته ای ما فراهم می کند، نیز می شود.

آمریکا در سال ۲۰۱۳ نیز و اندکی پس از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی، یک بمب افکن دور برد خود را بر فراز کره جنوبی به پرواز در آورد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی می گوید آمریکا در حال بررسی مستقر کردن یک ناو هواپیمابر با سوخت هسته ای در آب های شبه جزیره کره است.

پرواز روز یکشنبه هواپیمای بی-۵۲ ساعاتی پس از آن صورت گرفت که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از آزمایش هسته ای روز چهارشنبه این کشور که گفته می شود در آن یک بمب هیدروژنی منفجر شد، دفاع کرد و آن را "حق مشروع یک کشور مستقل و اقدامی منصفانه که هیچکس نمی تواند از آن انتقاد کند" توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG