لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

ترغیب چین به مقابله با برنامه اتمی کره‌شمالی از اهداف سفر کری به پکن است


سفیر آمریکا در پکن به استقبال وزیر خارجه آمریکا رفت.
سفیر آمریکا در پکن به استقبال وزیر خارجه آمریکا رفت.

جان کری، وزير خارجه آمريکا در حالی در سفر آسیایی خود وارد چین شد که به گفته مقام‌های آمریکایی يکی از مهمترين برنامه‌های این سفر ترغیب چین به تشکيل يک جبهه واحد در مقابل برنامه هسته‌ای کره شمالی است.

کره شمالی به تازگی دست به آزمایش های اتمی زده است و آقای کری امیدوار است که بتواند چین را به اعمال نفوذ به کره شمالی برای خودداری از ادامه آزمایش سلاح اتمی ترغیب کند.

کری پيش از سفر به چين از لائوس و کامبوج، دو کشوری ديدار کرد که از يکسو عميقا تحت نفوذ چين قرار دارند و از سوی ديگر ايالات متحده تمايل زيادی به گسترش پيوندهای تجاری خود با آنها دارد.

لائوس، امسال رياست دوره ای بلوک ده عضوی کشورهای جنوب شرقی آسيا را بر عهده خواهد داشت و در آينده قرار است ميزبان اجلاسی باشد که رهبران ايالات متحده و چين از جمله شرکت کنندگان آن خواهند بود.

آقای کری ديدار با رهبران لائوس و کامبوج را سازنده توصيف کرد.

وزير امور خارجه آمريکا پيش از ترک کامبوج در ديدار با هون سن، نخست وزير پرسابقۀ آن کشور ضمن ابراز نگرانی از کارنامۀ حقوق بشر کامبوج گفت: "ما برای حقوق بشر، آزادی‌های جهانی و کشورداری خوب احترام عميقی قائل هستيم، پيشرفت در هر يک از اين حوزها نه تنها می‌تواند نقشی واقعاً حياتی در مناسبات دوجانبۀ ما ايفا کند بلکه از همه مهمتر می‌تواند عامل تعيين کننده‌ای در تقويت ظرفيت‌ها و استعدادها و تحقق آرمان‌های مردم کامبوج باشد."

به گفتۀ تحليلگران بعد ديگر سفر آقای کری به اين سه کشور زمينه سازی و تدارک برای برگزاری نشستی است که قرار است ماه آينده به دعوت آمريکا و با حضور رهبران کشورهای عضو آسه آن در سانی لندز ايالت کاليفرنيا برگزار شود.

اختلافات آشکار با چین

وزير خارجه آمريکا در حالی روز سه‌شنبه به چين سفر کرده است که وزارت خارجۀ آن کشور به ايالت متحده هشدار داد به جای دامن زدن به اختلافات منطقه‌ای نقش سازنده‌ای در ثبات و آرامش کشورهای آسيايی حوزه اقيانوس آرام در پيش بگيرد.

از آنجا که انتظار می رود يکی از برنامه‌های آقای کری ديداربا مقام های چينی و ميانجيگری و گفتگو در زمينه اختلافات منطقه ای در ارتباط با ادعای مالکيت پکن در مورد بخش هايی از آبهای دريای جنوبی چين باشد،

هوآ چون يينگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چين دقايقی پيش از ورود آقای کری به آن کشور انتقاداتی را که از سوی آمريکا در مورد عملکرد پکن در دريای جنوبی چين مطرح می‌شود، غيرمعقول دانست.

هوآ چون يينگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چين گفت: "ما يک چنين اتهام غير منطقی را قبول نداريم. ما همواره توضيح داده‌ايم که فعاليت‌های ساختمانی چین در جزاير ناشا و پروازهای آزمايشی مان در جزيره تيتو اقدامی موجه، منطقی و در جهت حفظ و تأمين منافع عمومی است. "

XS
SM
MD
LG