لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

اختلاف چین و آمریکا بر سر تحریم کره شمالی: قطعنامه‌ای علیه کره در سازمان ملل صادر می‌شود


جان کری، و وانگ یی در یک کنفرانس خبری مشترک در پکن - ۷ بهمن ۱۳۹۴
جان کری، و وانگ یی در یک کنفرانس خبری مشترک در پکن - ۷ بهمن ۱۳۹۴

وزیران خارجه آمریکا و چین توافق کردند قطعنامه ای علیه آزمایش اخیر هسته ای کره شمالی در سازمان ملل متحد صادر شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که به چین رفته است، گفت جامعه جهانی باید گام‌های قاطع تری علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی بردارد.

او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با وانگ یی، وزیر امورخارجه چین گفت جامعه بین المللی علیه ایران که سلاح هسته‌ای نداشت، تحریم‌های بیشتر و شدیدتری وضع کرده بود تا کره شمالی که بمب اتم دارد.

واشنگتن تلاش می‌کند چین را به اتخاذ موضع محکم تری علیه برنامه هسته‌ای کره شمالی متقاعد کند.

اما چین روز چهارشنبه گفت از صدور یک قطعنامه شورای امنیت علیه کره شمالی در محکوم کردن آزمایش هسته ای اخیر پیونگ یانگ استقبال می کند. پکن بطور مشخص اعلام نکرد که آیا از اعمال تحریم های جدید سازمان ملل علیه کره شمالی استقبال می کند یا خیر.

جان کری گفت: "ما برای همکاری با چین آماده‌ایم. چین امروز توافق کرد در تشدید تلاش‌ها در سازمان ملل متحد مشارکت کند. نمایندگان ما برای رسیدن به درک مشترکی در لزوم صدور یک قطعنامه محکم که حاوی اقدام‌های قاطعی برای جلوگیری کره شمالی از پیشبرد برنامه‌های موجود هسته‌ای و موشک‌های بالیستیکش باشد، تلاش و همکاری خواهند کرد."

چین متحد اصلی کره شمالی است و مقام‌های آمریکایی معتقدند پکن اگر بخواهد، می‌تواند پیونگ یانگ را به توقف آزمایش‌های هسته ای و بازگشت به گفتگوهای موسوم به شش جانبه متقاعد کند که هدف آن، خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی است.

XS
SM
MD
LG