لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

مقابله با کمبود آب آشامیدنی در جهان؛ یک شرکت آمریکایی از «بخار در هوا» آب تولید می‌کند


پنل‌های تولید آب «سورس گلوبال»
پنل‌های تولید آب «سورس گلوبال»

در حالی که دسترسی به آب آشامیدنی پاک در بسیاری از بخش‌های جهان به طور فزاینده‌ دشوار می‌شود، یک شرکت آمریکایی با استفاده از فناوری جدید برای رفع این مشکل در ایالات متحده تلاش می‌کند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، از هر سه نفر در جهان تنها یک نفر به آب آشامیدنی دسترسی دارد.

این رقم شامل بیش از دو میلیون آمریکایی هم می‌شود که بدون آب آشامیدنی کافی زندگی می‌کنند. موسسه غیرانتفاعی موسوم به «دیگ‌دیپ» اکنون برای رفع این مشکل تلاش می‌کند.

جولی واکتر، معاون موسسه دیگ‌دیپ، می‌گوید که خانواده‌های بومیان آمریکا ۱۹ برابر بیشتر از خانواده‌های سفید‌پوست آب آشامیدنی پاک ندارند و مشکل خانواده‌های سیاه‌‌پوست و لاتین‌تبار دو برابر بیشتر از آن است.

قبیله ناواهو، سرخ‌پوستان آمریکایی‌ بومی، در ایالت‌های مختلف از جمله بخش وسیعی از ایالت‌های غربی شامل یوتا، آریزونا و نیو‌مکزیکو زندگی می‌کنند.

چهل درصد از جمعیت این منطقه آب جاری ندارند. شرکت «سورس گلوبال» برای ۵۰۰ خانه پنل‌ها یا صفحات آبی را جهت جمع آوری بخار در هوا و تولید آب آشامیدنی نصب کرده است.

کودی فریزن، مدیر اجرایی این شرکت، گفت: «این پنل‌ها شبیه پنل تولید انرژی خورشیدی یا سولار اما کمی ضخیم تر هستند... اگر یکی از این پنل‌ها را در معرض نور آفتاب، برای ۱۵ دقیقه روی زمین بگذاریم، نیم ساعت بعد، یک لیوان آب تولید می‌کند.»

هر پنل به طور مستقل کار می‌کند. این تکنولوژی پیشرفت قابل ملاحظه در حل مشکل کمبود آب آشامیدنی به شمار می‌رود.

جری ویلیام، از قبیله ناواهو، می‌گوید که مردم قبلاً بیش از صد کیلومتر سفر می‌کردند تا از مغازه آب آشامیدنی خریداری کنند، اما اکنون با استفاده از این پنل‌ها مشکل کمبود آب آشامیدنی آنها حل شده است.

او گفت: «به جای اینکه، به فروشگاه والمارت بروید و بسته‌های آب معدنی را خریداری کنید، داشتن این پنل‌ها یک نعمت است.»

جولی واکتر، معاون موسسه دیگ‌دیپ، می‌گوید حتی در کشورهای ثروتمند مردم با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند، این مشکل اکثراً نادیده گرفته می‌شود که به گفته او، قابل قبول نیست.

XS
SM
MD
LG