لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۵

عبور ناوشکن آمریکا از آب های مورد مناقشه دریای جنوبی چین و واکنش پکن


یک ناوشکن مجهز به موشک های هدایت شونده ارتش ایالات متحده از حدود ۲۲ کیلومتری یکی از جزایر مصنوعی در آب های دریای جنوبی چین که پکن ادعای مالکیت بر آن منطقه را دارد، عبور کرد.

وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه این اقدام را "تهدیدی علیه حق حاکمیت چین" خواند و با بیان این که آمریکا با چنین اقدامی به حریم و حاکمیت چین تجاوز کرده و صلح و امنیت دریای جنوبی چین را به خطر انداخته است، به واشنگتن هشدار داد "دنبال دردسر نگردد."

آمریکا می گوید عبور ناوشکن "یو اس اس لاسن" از نزدیکی جزیره مورد ادعای چین منطبق با قوانین بین المللی بوده است.

چین در سال های اخیر با ساخت تاسیساتی مانند بنادر و فرودگاه در جزایر مصنوعی واقع در آب های مورد مناقشه دریای جنوبی چین، تلاش کرده است ادعای مالکیت خود بر آنها را تقویت کند.

عبور ناوشکن آمریکا از آب های مورد مناقشه دریای جنوبی چین و واکنش پکن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

اما چین تنها مدعی مالکیت بخش هایی از دریای جنوبی چین نیست. برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام از دیگر کشورهایی هستند که می گویند از منابع غنی دریای جنوبی چین سهم دارند و فعالیت های پکن در جزایر مصنوعی را قدرت نمایی و تلاش برای گسترش نفوذ خود در آن منطقه دانسته و ادعاهای ارضی چین در دریای جنوبی چین را قبول ندارند.

پکن می گوید هیچ کشوری نباید به خود اجازه بدهد به بهانه این حقوق، حاکمیت و امنیت چین را به مخاطره بیاندازد.

ایالات متحده ادعای مالکیت چین بر این جزایر را رد کرده و می گوید گشت زنی ناوهایش در آب های دریای جنوبی چین منطبق با قوانین بین المللی حق حرکت در آب ها و فضای آزاد است.

یک مقام پنتاگون پیشتر اعلام کرده بود ایالات متحده آمریکا به پرواز، دریانوردی و فعالیت های دیگر در هر کجای جهان که قوانین بین المللی اجازه بدهد، ادامه خواهد داد.

یک منبع نظامی آمریکا گفت ماموریت ناوشکن "یو اس اس لاسن" بدون حادثه پایان یافت.

XS
SM
MD
LG