لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

پنتاگون بار دیگر از چین خواست به ساخت جزایر مصنوعی پایان دهد


وزیر دفاع ایالات متحده در دیدار با یک مقام ارشد نظامی چین، درخواست واشنگتن را برای متوقف شدن فعالیت های چین در ایجاد جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین تکرار کرد؛ در عین حال بر تعهد آمریکا به گسترش ارتباطات نظامی با پکن تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتون کارتر روز پنجشنبه در پنتاگون با ژنرال فان چانگلونگ، قائم مقام کمیسیون نظامی مرکزی چین ملاقات کرد و پایبندی خود را به توسعه «رابطه ای پویا و پرمحتوا» بین ارتش های دو کشور یاد آور شد.

این توسعه، بر اساس بیانیه پنتاگون، بر علاقه مشترک به تعمیق همکاری در حوزه هایی از جمله کمک انسانی، واکنش به بلایای طبیعی، برقراری صلح، مقابله با دزدی دریایی، و نیز «مدیریت سازنده اختلافات» استوار خواهد بود.

آقای کارتر همچنین نگرانی های آمریکا از تنش های جاری در دریای جنوبی چین را تکرار کرد و از پکن و تمام مدعیان دیگر خواست بازگیری زمین برای ایجاد جزیره و نظامی ساختن مناطق مورد اختلاف را متوقف کرده و راه حل صلح جویانه ای را بر اساس قوانین بین المللی دنبال کنند.

از سوی دیگر، به گزارش رویترز به نقل از وزارت بیانیه وزارت دفاع چین، ژنرال فان به آقای کارتر گفت کارهای ساختمانی در دریای جنوبی چین، اکثرا شرایط زندگی را برای حفاظت از حاکمیت چین بهبود می بخشد. او همچنین گفت چین حق دارد در سرزمین خود تاسیساتی بسازد و نیروهایی را در آنجا مستقر کند.

وزیر دفاع چین همچنین از آمریکا خواست فعالیت های نظامی خود در دریای جنوبی چین را متوقف کند.

دیدار فان از پنتاگون بخشی از سفر یک هفته ای او که به آمریکا بود که دیداری با سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید در روز جمعه را شامل می شد.

پیشتر در روز چهارشنبه، معاون سفیر چین در واشنگتن گفت هدف سفر آقای فان این است که مقدمات سفر رئیس جمهوری چین به ایالات متحده در ماه سپتامبر آینده را فراهم آورد.

XS
SM
MD
LG