لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

چین می گوید تصرف قلمرو در دریای جنوبی چین را متوقف کرده است


وزیر امورخارجه چین می گوید پکن تصرف قلمرو در دریای جنوبی چین را متوقف ساخته است، اما دیگر رهبران منطقه ای ابراز نگرانی می کنند که چین فقط به طرف مرحله جدیدی در جزایر مورد اختلاف حرکت می کند و پایگاه می سازد.

وانگ یی، این تصمیم را روز چهارشنبه در حاشیه جلسات اتحادیه ۱۰ عضوی کشورهای آسیای جنوب شرقی – آسه آن – اعلام کرد و از کشورهای منطقه خواست به گفت و گو در باره چگونگی رفتار مدعیان مالکیت بخش هایی از دریا در آبهای مورد اختلاف شتاب بخشند.

دولت چین در ماه ژوئن گفت بزودی برخی از کارهای بازگیری زمین در جزایر اسپارتلی در دریای چین جنوبی را تکمیل خواهد کرد، و به ساختن تاسیسات در جزایر مصنوعی ادامه خواهد داد. چین گفت جزایر جدید مقاصد نظامی نامشخص خواهد داشت، همچنین به عملیات دریایی جستجو، نجات و امداد و کشتیرانی کمک خواهد کرد.

آمریکا و ژاپن نسبت به اقدامات چین در منطقه ابراز نگرانی کرده اند و می گویند بر این گمانند که پکن می خواهد حوزه نظامی خود را گسترش دهد.

پیشتر در روز چهارشنبه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با وانگ یی در کوالالامپور، پایتخت مالزی، بار دیگر نسبت به کوشش های جزیره سازی چین در دریای جنوبی چین ابراز نگرانی کرد.

کری در سخنانی در اجلاس وزیران آسه آن – آمریکا، گفت ایالات متحده از علاقه اعضای آسه آن برای حفظ صلح و ثبات در دریای جنوبی چین پشتیبانی می کند.

تصویرهای ماهواره ای اخیر نشان می دهد چین تقریبا ساختن یک باند ۳ هزار متری را در یکی از هفت جزیره جدید تمام کرده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت جان کری و وانگ یی همچنین در باره نگرانی های برآمده از استفاده از فضای مجازی و مساله حقوق بشر و نیز دیدار رئیس جمهوری چین از آمریکا در ماه سپتامبر بحث کردند.

آقای کری در حاشیه اجلاس آسه آن با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG