لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

مانور دریایی و هوایی پکن در دریای جنوبی چین


چین از انجام مانور نظامی هوایی و دریایی در دریای جنوبی چین در روز سه شنبه خبر داد. این اقدام همزمان است با مناقشه چین و همسایگانش بر سر ادعای مالکیت تمامی گسترده این دریا.

نشریه آنلاین ارتش چین در وبسایت وزارت دفاع این کشور با انتشار گزارشی گفت در مانور اخیر بیش از صد کشتی، ده ها هواپیما، تجهیزات جنگی اطلاعاتی و مخابراتی، و همچنین ابزار مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

این گزارش به محل دقیق انجام مانور اشاره نکرد.

چین بر بیشتر دریای چین جنوبی ادعای مالکیت دارد. سالانه مال التجاره ای به ارزش پنج هزار میلیارد دلار از طریق این دریا تردد می کند. چین ادعای ویتنام، فیلیپین، برونئی، مالزی و تایوان، کشورهای رقیب بر سر مالکیت دریای جنوبی چین را رد می کند.

آمریکا کشورهای مدعی را به حل اختلافات از طریق مذاکره ترغیب کرده و گفته است هدف ناوگان دریایی اش در اقیانوس آرام حفاظت از خطوط دریایی حیاتی برای بازرگانی آمریکا و جنوب شرق آسیا و همچنین خاورمیانه است.

چین دخالت آمریکا در مسئله را نمی پسندد.

مانورهای نظامی تازه چین بر همگرایی اطلاعاتی و مخابراتی سیستم های جنگی نیروی هوایی و دریایی و همچنین آزمایش تاثیر سلاح ها و تجهیزات جدید تمرکز داشت.

نیروی دریایی چین روز شنبه دیگر کشورها را به خاطر اشغال «غیرقانونی» جزایر و صخره های دریای مورد مناقشه را مورد انتقاد قرار داد.

XS
SM
MD
LG