لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

رئیس جمهوری قزاقستان: نیروهای روسیه از کشور خارج می‌شوند


در جریان اعتراضات در شهر آلماتی ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد (۱۰ ژانویه ۲۰۲۲)
در جریان اعتراضات در شهر آلماتی ساختمان‌های دولتی به آتش کشیده شد (۱۰ ژانویه ۲۰۲۲)

رئیس جمهوری قزاقستان روز سه شنبه در یک سخنرانی که نزدیکان ثروتمند رهبر پیشین این کشور را هدف قرار داد، گفت که نیروهای تحت رهبری روسیه پس از برقراری ثبات در کشور دو روز دیگر روند خروج از قزاقستان را آغاز می‌کنند.

به نوشته رویترز، ‌قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان، پس از سرکوب آن چه او «تلاش برای کودتا» نامید، در یک سخنرانی ویدیویی برای پارلمان، کابینه جدید را به ریاست علیخان اسماعیلوف منصوب کرد.

قزاقستان چندین روز شاهد ناآرامی‌های کم‌سابقه در پی افزایش قیمت سوخت بود. در جریان ناآرامی‌های قزاقستان، روسیه نیروهای نظامی به آن کشور اعزام کرد.

توقایف در آخرین تلاش خود برای فاصله گرفتن از رئیس جمهوری پیشین، نورسلطان نظربایف، گفت که نارضایتی عمومی ناشی از نابرابری درآمد یک نارضایتی موجه است و او می‌خواهد که نزدیکان نورسلطان نظربایف، ثروت خود را با دیگران سهیم شوند.

بسیاری از تحلیلگران آسیای مرکزی معتقدند که اختلافات درونی میان نخبگان قزاقستان ممکن است نقش مهمی در مرگبارترین خشونت‌های ۳۰ سال گذشته این کشور بازی کرده باشد.

رئیس جمهوری قزاقستان گروه‌های رادیکال‌ اسلام‌گرا و «تروریست‌های» آموزش دیده خارجی را مقصر خشونت‌ها دانسته است

هفته گذشته معترضان ساختمان‌ها را در بزرگترین شهر کشور، آلماتی، به آتش کشیدند. توقایف هفته گذشته گفت که نظربایف، سمت خود را به عنوان رئیس شورای قدرتمند امنیت ترک می‌کند.

نظربایف ۸۱ ساله که تقریبا سه دهه کشور را اداره و از توقایف به عنوان جانشین خود حمایت کرد، از سال ۲۰۱۹ که ریاست جمهوری را ترک کرد در انظار عمومی ظاهر نشده است.

توقایف گفت که سیستم مالی کشور تحت نفوذ گروه‌ها‌ی تجاری بزرگ است که «بر اساس اصل همه چیز برای دوستان، و قوانین برای دیگران» کار می‌کند.

او همچنین از ابتکاراتی برای کاهش شکاف ثروت، افزایش مالیات بر بخش معدن، و حذف بی‌قاعدگی‌ها در حوزه‌هایی که همکاران نظربایف در آنها منافع تجاری دارند، صحبت کرد.

توقایف همچنین به مقامات امنیتی حمله کرد و آنها را متهم کرد که پست‌های خود را در جریان اعتراضات رها کردند و به معترضان اجازه دادند اسلحه‌ و اسناد حساس را به دست آورند.

رئیس جمهوری قزاقستان گروه‌های رادیکال‌ اسلام‌گرا و «تروریست‌های» آموزش دیده خارجی را مقصر خشونت‌ها دانسته است.

XS
SM
MD
LG