لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۱

بلینکن و جوزپ بورل «تجاوزگری نظامی روسیه و زورگویی اقتصادی چین» را به بحث گذاشتند


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، پیش از دیدار در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن. ۲۲ مهر ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، پیش از دیدار در وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن. ۲۲ مهر ۱۴۰۰

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، و جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، روز شنبه ١٨ دی‌ماه با هم گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه، آقای بلینکن در این گفت‌وگو تعهد خود جهت تقویت روابط میان ایالات متحده و اروپا و نیز رویارویی با چالش‌های مشترک را مورد تاکید قرار داد.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه بر اهمیت هماهنگ‌سازی اقدامات در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد و افزود هرگونه تجاوزگری بیشتر روسیه با پاسخ شدید روبرو خواهد شد.

نگرانی‌ها درباره فشار سیاسی و زورگویی اقتصادی جمهوری خلق چین علیه لیتوانی، از دیگر محورهای مورد بحث دو طرف بود.

آقای بلینکن با انتشار توییتی درباره گفت‌وگوی خود با جوزب بورل، از تجاوزگری‌های روسیه علیه اوکراین و زورگویی چین علیه لیتوانی به عنوان چالش‌های مشترک ایالات متحده و اروپا نام برد.

جوزپ بورل نیز در توییتی در همین ارتباط نوشته است طی گفت‌وگو با وزیر خارجه آمریکا، افزایش حضور نظامی روسیه در امتداد مرز با اوکراین، لزوم تنش‌زدایی توسط مسکو، و تعامل دیپلماتیک در معماری امنیتی اروپا به بحث گذاشته شد.

لزوم مقابله با تجاوزگری‌های روسیه علیه اوکراین و همچنین زورگویی‌های اقتصادی و نظامی چین، از محورهای اصلی مورد بحث در نشست وزیران خارجه گروه جی-٧ در اواخر آذر ماه سال جاری بود که آنتونی بلینکن و جوزپ بورل در آن مشارکت داشتند.

XS
SM
MD
LG