لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۰

وزیر خارجه آمریکا: روسیه تلاش می‌کند روایت نادرستی از وضعیت کنونی در مورد اوکراین ارائه دهد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه پس از جلسه مجازی وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هشدار داد که اگر حالت تهاجمی روسیه نسبت به اوکراین ادامه یابد، حالت دفاعی ناتو تقویت خواهد شد.

آنتونی بلینکن با برشماری اقدامات روسیه نسبت به همسایگان خود، از جمله اوکراین و گرجستان در یک دهه گذشته، مسکو را مسئول پیش آمدن بحران کنونی دانست و در عین حال گفت «در صورتی که روسیه بخواهد، حل و فصل آن از طریق دیپلماسی هنوز امکان پذیر است و ارجحیت دارد.»

وی همچنین اضافه کرد که روسیه در تلاش است با طرح این ادعا که از سوی اوکراین و ناتو مورد تهدید قرار گرفته است، روایت نادرستی از وضعیت کنونی را ارائه دهد و تحرکات خود را توجیه کند.

هفته آینده سه نشست عمده در اروپا برگزار خواهد شد که در آنها عمل و نیت روسیه در مورد اوکراین مطرح خواهد بود: نشست موسوم به «گفتگوی ثبات استراتژیک» که محفلی دوجانبه میان آمریکا و روسیه است، شورای ناتو-روسیه و نیز نشست سازمان امنیت و همکاری در اروپا.

مواردی که آمریکا می خواهد در این نشست ها پیشنهاد دهد شامل شفافیت عمل بیشتر از سوی کلیه طرف ها، تعیین تدابیری برای کاهش بروز خطای ناخواسته، و گفتگوی بیشتر در خصوص خطرات متوجه اروپا ناشی از عملیات متعارف و اتمی خواهد بود. اما بلینکن گفت از روسیه نیز انتظار می رود این مباحث را در نظر داشته باشد، زیرا گفتگو و سازش باید دو طرفه باشد.

اقدامات اخیر روسیه در برابر اوکراین به علت تقاضای آن کشور برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است. روسیه و اوکراین تقریباً ۲۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و روسیه هفت سال پیش شبه جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد؛ اقدامی که با انتقاد تند غرب روبرو شد.

آمریکا و ناتو از تمایل اوکراین به عضویت در ناتو استقبال می کنند و وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز جمعه خود ادعای روسیه را که ناتو پس از جنگ سرد تعهد کرد عضوی از میان کشورهای اروپای شرقی نپذیرد رد کرد.

آقای بلینکن گفت برخلاف نظر مسکو ناتو قصد ندارد در اوکراین تأسیسات نظامی در مرز با روسیه ایجاد کند تا با آن کشور ایجاد درگیری کند. وی افزود ناتو ایجاد شد «تا دفاع کند، نه حمله و به این دلیل پس از جنگ سرد بسیاری از توانایی های متعارف و اتمی خود را کاهش داد.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG