لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

مسلمانان آمریکا خواستار آزادی امیر حکمتی شدند


امیر میرزایی حکمتی نزدیک به سه سال است که به اتهام همکاری با دولت متخاصم در پشت میله های زندان جمهوری اسلامی به سر می برد.
امیر میرزایی حکمتی نزدیک به سه سال است که به اتهام همکاری با دولت متخاصم در پشت میله های زندان جمهوری اسلامی به سر می برد.

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار که نزدیک به ۳ سال است در ایران زندانی است، باوجود درخواست‌های متعدد چهره‌های شاخصی از مسلمانان آمریکایی ایالت میشیگان از رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای برای عفو وی، روز دوشنبه سی و یکمین سالروز تولد خود را در زندان گذراند.

نامه‌هایی از شورای روابط اسلامی آمریکا و شورای امامان جامعه اسلامی میشیگان، که از جانب خانواده حکمتی به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای ارسال شد، از رهبر ایران می‌خواست تا امیر حکمتی را به سنت عفوی که معمولاً در پایان ماه رمضان و عید فطر شامل حال برخی از زندانیان می‌شود، آزاد کند.

مشخص نیست که آیا این نامه‌ها به دست آیت‌الله خامنه‌ای رسیده است یا نه.

امیر حکمتی، تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا، در مرداد سال ۱۳۹۰ که برای نخستین بار به دیدن بستگانش در ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی برای آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، بازداشت و محاکمه شد و دادگاه ایران او را به اعدام محکوم کرد. هرچند این حکم بعداً از سوی دیوان عالی کشور لغو شد، اما دادگاه انقلاب یک سال بعد از آن، آقای حکمتی را در محاکمه‌ای محرمانه، به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

مقام‌های قضایی ایران هرگز در مورد پرونده امیر حکمتی توضیحی ندادند، و خانواده، و شخص وی بارها اتهام جاسوسی وی را بی‌پایه و اساس خوانده‌اند.

XS
SM
MD
LG