لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۲

گزارش: محاکمه سری امیر حکمتی در ایران


شورای امنیت ملی آمریکا صدور حکم اعدام برای امیر حکمتی را محکوم کرد
شورای امنیت ملی آمریکا صدور حکم اعدام برای امیر حکمتی را محکوم کرد
نیویورک تایمز در گزارشی که روز جمعه منتشر کرده است از تجدید محاکمه امیر حکمتی در ایران و محکومیت او به ده سال حبس به خاطر همکاری با دولت آمریکا خبر داده است.

امیر حکمتی، آمریکایی ایرانی تبار و عضوپیشین نیروی دریایی آمریکا، پیش تر در دادگاهی به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده بود، اما این حکم بعدا لغو شد. نیویورک تایمز این گزارش را از قول وکیل حکمتی منتشر کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی گفته است حکمتی که از سال ۲۰۱۱ در ایران به سر می برد، از تجدید محاکمه، محکومیت، و دوران حبس خود بی خبر بوده است. وکیل امیر حکمتی گفته است محاکمه در دسامبر گذشته در دادگاه انقلاب و بدون خبر حکمتی انجام شده و در جریان آن وی به عنوان «همکاری عملی با حکومت آمریکا» مجرم شناخته شده است.

به نوشته تایمز، طباطبایی گفته است با این حال امکان این که حکمتی ظرف چند ماه آینده آزاد شود وجود دارد. بویژه اگر آمریکا دست کم چند تن از زندانیانی را که در آمریکا هستند آزاد کند.

به گفته طباطبایی «تحقق این امر تاحد زیادی به آمریکایی ها بستگی دارد. اگر آنها حسن نیت نشان بدهند آزاد کردن آقای حکمتی بسیار آسان تر خواهد شد».

به نوشته رویترز مورد حکمتی از جمله موارد تحریک آمیز در روابط ایران و آمریکاست. خبر مربوط به محکومیت حکمتی درست هم زمان با روزی منتشر می شود که آمریکا از دادن ویزای ورود به نماینده تعیین شده ایران در سازمان ملل، به خاطر نقشی که در گروگان گیری سال های ۱۹۷۹-۱۹۸۱ داشته، خوداری کرده است.

حکمتی در مرداد ۲۰۱۱ دستگیر و محکوم به جاسوسی برای سی آی اِی شد. آمریکا و نزدیکان حکمتی این اتهام را انکار می کنند. خانواده او می گوید حکمتی برای دیدار مادر بزرگش به ایران رفته بود که بازداشت شد.

امیر حکمتی در دادگاه به اعدام محکوم شد اما در دیوان عالی کشور که در مارس ۲۰۱۲ برگزار شد، این مجازات لغو و پرونده به دادگاه دیگری محول گردید.

طباطبایی می گوید خود او هم از جریان تجدید محاکمه و محکومیت موکلش بی خبر بوده و اخیراً در جریان گفت و گوهایش با مقام های قضایی، از آن آگاه شده است. نیویورک تایمز می نویسد در پی این آگاهی، او جریان امر را به حکمتی که در زندان اوین به سرمی برد و به خانواده او در فلینت میشیگان خبر داده است.

خانواده حکمتی خواستار آزادی او شده اند اما به دلیل قطع روابط دو کشور ایران و آمریکا نمی توانند آن را دنبال کنند.

امیر حکمتی در سال های۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان پیاده نظام و مشاور زبانی و فرهنگی و آشنا با زبان های فارسی و عربی در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده و بخشی از خدمات خود را در عراق انجام داده است.

به نوشته نیویورک تایمز، طباطبایی که روابط نزدیکی با رهبران ارشد ایران دارد (از جمله وکالت خانواده هاشمی رفسنجانی را برعهده دارد) در مصاحبه هایی که در هفته جاری در دفترش در تهران انجام داده این اطلاعات را علنی کرده است. این نخستین اطلاع مستند از سرنوشت این پرونده در دو سال اخیر است.

آمریکا و دیگر قدرت های جهان سرگرم مذاکرات با ایران درباره توقف برنامه های اتمی ایران درقبال آزاد کردن برخی تحریم های اقتصادی هستند.
XS
SM
MD
LG