لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳

درخواست نماینده کنگره آمریکا از ایران برای آزادی امیر حکمتی


دن کیلدی نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ایالت میشیگان - منبع: وبسایت رسمی مجلس نمایندگان ایالات متحده
دن کیلدی نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ایالت میشیگان - منبع: وبسایت رسمی مجلس نمایندگان ایالات متحده

در حالی که چند روز بیشتر به پایان مهلت شش ماهه تعیین شده برای رسیدن به یک توافق جامع بین ایران و شش قدرت جهانی (۲۹ تیر ماه) باقی نمانده است، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار آزادی امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار که در ایران زندانی است، شد.

امیر میرزایی حکمتی سرباز پیشین نیروی دریایی ایالات متحده، مرداد ماه ۱۳۹۰ برای دیدار با بستگانش به ایران رفت، ولی به اتهام جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا بازداشت شد. دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام محکوم کرد، ولی آذر ماه سال ۱۳۹۲، دیوان عالی کشور در محاکمهای محرمانه حکم او را به ۱۰ سال زندان کاهش داد.

دن کیلدی (Dan Kildee)، نماینده دموکرات ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای در مورد گفتگوهای جاری بر سر برنامه هسته‌ای ایران، با اشاره به امکان تمدید گفتگوها و اختلافاتی که هنوز بین دو طرف وجود دارد، گفت «اگر قرار باشد مذاکرات تمدید شود، من در قبول آن به عنوان پیشرفت مشکل خواهم داشت، زیرا ایران به بازداشت ناعادلانه امیر حکمتی ادامه می‌دهد. بسیاری از همکارانم که با آنها صحبت کردم، از جمله بسیاری از ۱۵۰ عضو کنگره که اخیرا از ایران خواستند امیر را آزاد کند، همچنان بی‌اعتماد هستند.»

دان کیلدی در ادامه می‌گوید «ایران بارها گفته است می‌خواهد به جامعه جهانی بپیوندد. با این حال، من نمی‌توانم تصور کنم چنین امری، در صورتی که به بازداشت شهروندان آمریکا مانند امیر حکمتی به بهانه‌های نادرست ادامه می‌دهد، چگونه می‌تواند امکان‌پذیر باشد.»

نماینده ایالت میشیگان با اشاره به این که ایران پیشینه طولانی در زندانی کردن شهروندان آمریکا به اتهامات نادرست دارد، می‌گوید «امیر یک شهروند آمریکا است، بی گناه است و مرتکب هیچ جرم و خلافی نشده است، با این حال نزدک سه سال است که زندانی است و عذاب می‌کشد.»

آقای کیلدی، که با مقام‌های آمریکایی و خانوده آقای حکمتی با هدف آزادی او همکاری می‌کند، در پایان گفت «وقت آن رسیده است که امیر آزاد شود تا بتواند به خانواده‌‌اش در میشیگان بپیوندد.»

ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ - شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان - با هدف دستیابی به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هستهای ایران در حال گفتگو هستند و و در جریان این گفتگوها، مقامات ایران و آمریکا بارها بطور مستقیم با یکدیگر گفتگو کردهاند.

با این حال ایران می‌گوید در این مذاکرات تنها در باره مسائل مربوط به برنامه هستهای گفتگو خواهند کرد و از مذاکره بر سر مسائل دیگر خودداری میکنند.

ایالات متحده بارها از تهران خواسته است امیر میرزایی حکمتی را آزاد کند. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اوایل خرداد ماه، به مناسب روز یادبود آمریکایی‌هایی که در راه دفاع از میهن و آزادی قربانی شده‌اند، خواستار آزادی امیر حکمتی شده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز در گفتگوی تلفنی تاریخی خود با حسن روحانی همتای ایرانی خود در مهر ماه سال گذشته، خواستار آزادی او شده بود.

XS
SM
MD
LG