لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

آزمایش موفق موشک قاره‌پیما آمریکا به مسافت ۴.۲ هزار مایل


 موشک بالستیک قاره پیمای آمریکا از پایگاه واندربرگ متعلق به نیروی هوایی در جنوب کالیفرنیا پرتاب شد
موشک بالستیک قاره پیمای آمریکا از پایگاه واندربرگ متعلق به نیروی هوایی در جنوب کالیفرنیا پرتاب شد

تنها چند روز بعد از آزمایش موشکی کره شمالی، ارتش آمریکا یک فروند موشک بالستیک قاره پیما غیرمسلح را با موفقیت از جنوب کالیفرنیا آزمایش کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد این آزمایش تنها چند روز بعد از پرتاب موشک قاره پیمای کره شمالی انجام شده است. ساعت ۲ بامداد چهارشنبه به وقت محلی، موشک بالستیک قاره پیمای آمریکا از پایگاه واندربرگ متعلق به نیروی هوایی در جنوب کالیفرنیا پرتاب شد و حدود ۴۲۰۰ مایل (معادل ۶۷۵۹ کیلومتر) طی کرد.

آزمایش های موشکی آمریکا در این پایگاه نیروی هوایی معمولا از هفته ها و ماه ها قبل برنامه ریزی می شود با این حال، فرماندهی نیروی هوایی آمریکا گفت این آزمایش، پاسخی به اقدامات اخیر کره شمالی نبود، اما نشان داد که اقدام هسته ای آمریکا امن، بی خطر، تاثیرگذار و آماده برای جلوگیری و دفاع در برابر حملات به ایالات متحده و متحدانش است.

کره شمالی در هفته های اخیر بر آزمایش های موشکی خود افزوده که با نگرانی جامعه جهانی روبرو شده است. کره شمالی در روز چهارم ماه ژوئیه و همزمان با روز استقلال آمریکا دست به آزمایش یک موشک بالیستیک قاره‌پیما زد که نگرانی ها در مورد تهدید پیونگ‌یانگ را شدت بخشیده است. حتی رهبر کره شمالی یکی از این آزمایش ها را هدیه ای برای آمریکایی ها نامید.

در مقابل تهدیدهای کره شمالی، هرچند مقام های دولت تهدید کرده اند که لازم باشد دست به اقدام نظامی می زنند، اما روز سه شنبه ۱۰ مرداد رکس تیلرسون از کره شمالی خواست مذاکرات را ادامه بدهد.

با شدت گرفتن تنش‌ها از سوی کره شمالی، آمریکا تصمیم به آزمایش سامانه دفاعی «تاد» در مقابل حمله ای شبیه‌سازی شده گرفت.

تاد سیستم دفاع موشکی روی زمین است که توانایی سرنگونی موشک های بالستیک برد کوتاه و بلند تا ۳۵۰۰ مایل را دارد.

آمریکا علاوه بر آلاسکا، در جزیره گوآم نیز رهگیرهای «تاد» مستقر کرده تا در مقابل حملات موشکی از سوی کشورهایی چون کره شمالی از خود دفاع کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG